Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени: Водният запас на България намалява неизбежно

Още помним кризата с водата в язовир "Студена" през 2020 г.
Снимка: БГНЕС

България разполага с достатъчно пресноводни ресурси, но разчита почти изцяло на 25% от пресноводните си ресурси, които се формират в резултат на баланса между валежи и изпарение на територията на страната. Другите 75% се дават от река Дунав. Тези води имат транзитен характер и не са пълноценен ресурс, понеже трудно могат да се използват за питейни цели. Климатичните промени могат да доведат до риск от възникване на водни дефицити.

Този извод правят проф. Емил Гачев и д-р Валентин Симеонов в свой анализ за състоянието на водните ресурси у нас.

В Средиземноморския район, в чиито граници попада и България, скорошното намаляване на почвената влага е безпрецедентно през последните 250 години и засушаването доближава екстремни за последното хилядолетие стойности. При сценарии със средни или високи емисии, вероятността от екстремни засушавания в района се увеличава с 200–300%.

Дори и при непроменени валежни количества, ще има намаляване на водния запас.

Наложително е да се мисли за по-рационално управление и използване на водните ресурси, както и за подходящи технологични решения в тази насока, смятат учените.

Според тях част от основните решения са свързани с: Намаляване на загубите на вода по водопреносната инфраструктура; Използване на вода за промишлени нужди, въвеждане на производства със затворени цикли на водоползване и повторно използване на отпадъчна вода; Ефективно използване на вода в земеделието, в бита; Поддържане на дренажните съоръжения; Опазване, възстановяване и поддържане на горите.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.


Снимка: Виктор Джаков, Климатека

Авторите на анализа са:

  • Емил Гачев (вдясно) е част от авторския екип на Климатека и професор в секция "Води" на Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. Работи и в департамент „География“ към НИГГГ- БАН. Получава докторска степен по специалност “Ландшафтознание” през 2005 г. от Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Занимава се с изследвания в областта на хидрологията, геоморфологията и климатичните промени.
  • Валентин Симеонов е автор в Климатека. Получава докторска степен по специалност “Квантова електроника” от Физическия факултет на СУ “Климент Охридски”. Бил е научен сътрудник в Института по електроника в БАН, а от 1995 г. работи във Федералния институт за технологии, в Лозана (Швейцария) по разработване и използване оптични методи за измерване на замърсяването на въздуха и изследване на химични и физични процеси в атмосферата, включително свързани с климатичните промени.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05

На 1 април: Тестват Националната система за ранно предупреждение и оповестяване

На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..

публикувано на 31.03.25 в 13:33