Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се разви планинарската грамотност и лавинната култура за 25 г. БАССЕС

Снимка: befsa.com

Българска асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС) тази зима навърши 25 години.

За това време любителите на зимните спортове сплотиха и обогатиха своята общност, разви се планинарската грамотност и лавинната култура у младите, бяха проведени  стотици безплатни лекции и курсове, усилено се работи с ученици.

Само през лекционните обучения са преминали над 8 хиляди души, отбеляза пред БНР-Радио София Вяра Лъджева. Тя има 16-годишен опит като ски и сноуборд учителка, и фрийрайд гид в Австрия, Япония и България. Член е на БАССЕС от 16 години, а на Управителния съвет на организацията - от две години.

От 2018 г. се реализира инициативата лавинистика – отначало в училище, но след това – на терен, в планината.


Вяра Лъджева   Снимка: Личен архив

Младите хора са в най-рисковата група, защото обичат ските, но не могат реалистично да преценят възможностите си. Затова от БАССЕС отделят много внимание за занимания с деца и младежи.

"От близо 20 години екстремните спортове станаха модерни – както в света, така и у нас. Все повече искат да карат ски извънпистово. За 2 години обучихме 400 тийнейджъри - допълни Лъджева. - Фрийрайдът не бива да се забранява, а да се създават условия за безопасно практикуване. Както в алпийските страни, и у нас обучението е стъпка към безопасността."

Тя сподели и радостта си от младите български таланти в ските и фрийрайда, които достойно представят страната ни и в международни първенства.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каква е ролята на обучението по българска история в училище?

Каква е ролята на обучението по българска история в училище питат обществеността организаторите от MOVE.BG, Район "Оборище" и "Моята българска история". На 8 май 2024, от 16:30 във Военната академия "Георги Стойков Раковски" ще се проведе дебат по темата. Специални гости са проф. Екатерина Келбечева , преподавател в Американския университет в..

публикувано на 07.05.24 в 11:45
Гергин Борисов

Гергин Борисов: Само с 50 намаляват паркоместата заради новата организация на движение в центъра на София

Проектът за реорганизация на движението по булевардите „Витоша“, „Патриарх Евтимий“, „Фритьоф Нансен“ и „Ген. Скобелев“ е възложен в устройствения план още през 2011 г., но не е реализиран. Стартирането му сега предизвика негативни реакции от страна на живеещите по четирите булеварда. Въпреки това трансформацията на булевардите продължава...

публикувано на 07.05.24 в 09:46

Пролетта се завръща с температура в София около 25°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. В следобедните часове, главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югозапад, който в Дунавската равнина временно ще се ориентира от запад-северозапад и ще се усили до умерен. Дневните..

публикувано на 07.05.24 в 07:35

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Концертмайсторът - художник Мичо Димитров с изложба в София

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52