Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сериалът "Отдел Издирване" стана книга

Снимка: издателство Колибри

Мистериозно убийство в есенна София. То, изглежда, е дело на психопат, а почеркът – бегло познат. Инспектор Камен Петков и колегите му от отдел "Издирване" към МВР веднага се залавят с разплитането на случая, но вместо да стигнат до истината, отварят вратата към лабиринт, в който миналото е по-живо от настоящето, а приятелите са по-опасни от враговете. Но в най-дълбоките сенки на лабиринта някой без лице дърпа конците на полицаи и престъпници, на виновни и невинни, на живи и мъртви...

"Минало несвършено" е криминален психологически роман по култовия сериал на Нова телевизия "Отдел Издирване" – история от думи, която разширява света на героите от екрана и позволява на читателя да надникне в най-съкровените им мисли. Негови автори са Владимир Полеганов и Александър Чобанов. Подробности разказа Владимир Полеганов.

"Аз съм един от почитателите на криминалните сериали, особено когато те отиват към по-мрачните кътчета на човешката душа и битие. Смятам, че в последните 10-15 години има един възход на този тип разкази, от една страна защото телевизията е в период на ренесанс на сериала. В момента сериалът е тази форма, която успява да разкаже по-големите и по-дълбоки истории, времето може да си го позволи. Паралелно с това се появиха възможности както от чисто техническа страна за ефекти и начин на заснемане, така се появиха и добри автори. От друга страна пък, криминалното се занимава с тайната, със загадката, засяга любопитството, желанието да разбереш повече, да видиш какво се е случило, как се е случило, да сглобиш пъзела дори. Това е едно от нещата, които поне на мен ми харесват в този тип истории. Не на последно място е гласът, който разказва, независимо дали става въпрос за сериал или книга. Криминалният жанр си има едно много специфично разказване, като атмосферата се предава не само през човека, който се опитва да разгадае случая, но и през мястото, на което той се опитва да го разгадае", каза той.

Полеганов отбеляза, че за една национална литература е важно да има силна жанрова литература, защото това са две системи, които се захранват не само с образи, идеи, възможности за работа по сюжета, но и чисто пазарно. Те прокарват канали и към други медии, като например новелизацията на роман или сериал. Романът по сериал дава допълнителна плът, каквато единствено художествената литература може да даде към едно произведение, което първо сме видели на екран, допълни той. И каза:

"Когато гледаме нещо, когато работим с актьорите нямаме много ясен и пълен достъп до това, какво се случва в техните глави, във вътрешния им свят, какво ги е накарало да предприемат някакво действие, или съответно да не го предприемат. Криминалната литература не се занимава изцяло и задължително с това, тоест тя не рови много дълбоко. Нейната задача не е да е психологически роман, но пък отваря тази врата, дава тази възможност и решихме, че "Отдел издирване" с това, което е като сериал, което е като образност, което е като герои, като случки е една много хубава такава врата."

По думите на Полеганов емоциите имат еволюция и са свързани с оцеляването. "Колкото и да сме напред с науката, светът остава едно голямо, страшно и не напълно разгадано място", сподели той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цар Борис III на Гергьовденския парад в София на 6 май 1941 г.

Гергьовденският парад в София на 6 май 1941 г.

Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..

публикувано на 06.05.25 в 09:08
Свети великомъченик Георги Победоносец

Почитаме св. Георги Победоносец

Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец -  с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..

публикувано на 06.05.25 в 07:49

Слънчев Гергьовден, с вероятност за следобедни валежи

Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..

публикувано на 06.05.25 в 07:08
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25