Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сериалът "Отдел Издирване" стана книга

Снимка: издателство Колибри

Мистериозно убийство в есенна София. То, изглежда, е дело на психопат, а почеркът – бегло познат. Инспектор Камен Петков и колегите му от отдел "Издирване" към МВР веднага се залавят с разплитането на случая, но вместо да стигнат до истината, отварят вратата към лабиринт, в който миналото е по-живо от настоящето, а приятелите са по-опасни от враговете. Но в най-дълбоките сенки на лабиринта някой без лице дърпа конците на полицаи и престъпници, на виновни и невинни, на живи и мъртви...

"Минало несвършено" е криминален психологически роман по култовия сериал на Нова телевизия "Отдел Издирване" – история от думи, която разширява света на героите от екрана и позволява на читателя да надникне в най-съкровените им мисли. Негови автори са Владимир Полеганов и Александър Чобанов. Подробности разказа Владимир Полеганов.

"Аз съм един от почитателите на криминалните сериали, особено когато те отиват към по-мрачните кътчета на човешката душа и битие. Смятам, че в последните 10-15 години има един възход на този тип разкази, от една страна защото телевизията е в период на ренесанс на сериала. В момента сериалът е тази форма, която успява да разкаже по-големите и по-дълбоки истории, времето може да си го позволи. Паралелно с това се появиха възможности както от чисто техническа страна за ефекти и начин на заснемане, така се появиха и добри автори. От друга страна пък, криминалното се занимава с тайната, със загадката, засяга любопитството, желанието да разбереш повече, да видиш какво се е случило, как се е случило, да сглобиш пъзела дори. Това е едно от нещата, които поне на мен ми харесват в този тип истории. Не на последно място е гласът, който разказва, независимо дали става въпрос за сериал или книга. Криминалният жанр си има едно много специфично разказване, като атмосферата се предава не само през човека, който се опитва да разгадае случая, но и през мястото, на което той се опитва да го разгадае", каза той.

Полеганов отбеляза, че за една национална литература е важно да има силна жанрова литература, защото това са две системи, които се захранват не само с образи, идеи, възможности за работа по сюжета, но и чисто пазарно. Те прокарват канали и към други медии, като например новелизацията на роман или сериал. Романът по сериал дава допълнителна плът, каквато единствено художествената литература може да даде към едно произведение, което първо сме видели на екран, допълни той. И каза:

"Когато гледаме нещо, когато работим с актьорите нямаме много ясен и пълен достъп до това, какво се случва в техните глави, във вътрешния им свят, какво ги е накарало да предприемат някакво действие, или съответно да не го предприемат. Криминалната литература не се занимава изцяло и задължително с това, тоест тя не рови много дълбоко. Нейната задача не е да е психологически роман, но пък отваря тази врата, дава тази възможност и решихме, че "Отдел издирване" с това, което е като сериал, което е като образност, което е като герои, като случки е една много хубава такава врата."

По думите на Полеганов емоциите имат еволюция и са свързани с оцеляването. "Колкото и да сме напред с науката, светът остава едно голямо, страшно и не напълно разгадано място", сподели той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27
Мария Тарашманова

С компания е винаги по-приятно

Създателката на един от най-популярните канали за пътешествия в YouTube и блогове в социалните мрежи – Ramble with Tarashmanova (в превод „Скитай с Тарашманова“) – с първата си книга за почитателите на спонтанните пътешествия – пътеводителя  „България. Скитане из рая на Земята“: "Обикалям из покрайнините. При първото ми посещение на Пирин се..

публикувано на 29.06.24 в 10:27
Иконостасът на църквата

Новата "стара" църква в Копривщица стана на 180 години

180 г. от създаването на църквата "Св. Николай" в Копривщица . Защо църква с толкова дългогодишна история е позната като „новата църква“, от Копривщица ни разказва колегата Боян Бочев: "През 1817 е създадена старата църква, но в един момент населението става над 10 000 и градът има нужда от нов храм. Неофит Рилски и жители пишат прошение към..

публикувано на 29.06.24 в 09:52