Ще си припомним защо ЕС понякога е определян като „чудо“ и как се обединяват държави, многократно воювали през вековете, за да вървят заедно по европейската пътека. И как в бързо променящия се свят днес Евросъюзът трябва също да се променя и да бъде все по-единен и с все по-малко вътрешни нормативни прегради, запазвайки културните европейски ценности и национална идентичност.
Своите размисли по тези теми споделят:
"Една от важните теми от последния мандат на европейските институции е кръговата икономика. 2,2 милиарда тона отпадъци генерира ЕС на година – много инициативи и законодателни решение бяха приети за тяхното намаляване. ЕС е лидер в сферата на хуманитарната помощ."
"Европейският съюз е лидер в индустрията на свободното време, в здравеопазването, в различни продуктови ниши. Всяка година 900 000 студенти от извън ЕС учат в рамките на съюза, а 1 600 000 учат в друга държава, а не в тази, в която са родени в ЕС. Но Европа щеше да бъде още по-силен играч, ако мечтите на основателите на ЕС се бяха сбъдвали по-бързо по отношение на единния пазар, особено в образованието."
Момчил Миланов, асистент по международно право в Женевския университет, завършил е европейско право и европеистика в Страсбург и в Колежа на Европа в Брюж:"ЕС безспорно е икономически гигант, Европа продължава да бъде водеща в културно отношение. Хубаво е обаче да се замислим в какво ЕС не е лидер и да работим в тази посока."
Още по темата чуйте тук.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..