Ще си припомним защо ЕС понякога е определян като „чудо“ и как се обединяват държави, многократно воювали през вековете, за да вървят заедно по европейската пътека. И как в бързо променящия се свят днес Евросъюзът трябва също да се променя и да бъде все по-единен и с все по-малко вътрешни нормативни прегради, запазвайки културните европейски ценности и национална идентичност.
Своите размисли по тези теми споделят:
"Една от важните теми от последния мандат на европейските институции е кръговата икономика. 2,2 милиарда тона отпадъци генерира ЕС на година – много инициативи и законодателни решение бяха приети за тяхното намаляване. ЕС е лидер в сферата на хуманитарната помощ."
"Европейският съюз е лидер в индустрията на свободното време, в здравеопазването, в различни продуктови ниши. Всяка година 900 000 студенти от извън ЕС учат в рамките на съюза, а 1 600 000 учат в друга държава, а не в тази, в която са родени в ЕС. Но Европа щеше да бъде още по-силен играч, ако мечтите на основателите на ЕС се бяха сбъдвали по-бързо по отношение на единния пазар, особено в образованието."
Момчил Миланов, асистент по международно право в Женевския университет, завършил е европейско право и европеистика в Страсбург и в Колежа на Европа в Брюж:"ЕС безспорно е икономически гигант, Европа продължава да бъде водеща в културно отношение. Хубаво е обаче да се замислим в какво ЕС не е лидер и да работим в тази посока."
Още по темата чуйте тук.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..