Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Генеративният изкуствен интелект" е мотото на Световния ден на потребителя - 15 март

Какви са рисковете и възможностите на дигиталния пазар? Чуйте!

Снимка: Радио София

15 март е Световният ден на потребителя. Тази година той преминава под мотото "Генеративният изкуствен интелект"

Неслучайно "Потребителският интернационал", в който влизат повече от 200 организации от над 100 страни, избра тази остро актуална тема за честването на датата, превърнала се в знакова за припомняне на правата на потребителите.

Разговор за рисковете и възможностите за потребителите и за бизнесите, за предизвикателствата пред законотворците, контролните органи и институциите да регулират изкуствения интелект и да защитят потребителите. Събеседник по темата в предаването “Ритъмът на столицата“ беше Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите“, която съобщи за поредното предизвикателство на дигиталния пазар, което поставя въпроса както за рисковете, така и за възможностите пред потребителите, бизнеса, дори и пред институциите, призвани да бъдат арбитър между двете страни и да ги подпомагат.

“Когато говорим за потребителско законодателство, ние не твърдим, че потребителите имат безкрайно много права и никакви задължения или пък, че търговците са длъжни да изпълняват всяка представа и желание на потребителите. Дигиталният пазар е нещо огромно, наднационално, той дава много възможности и достъп до стоки и услуги, които не можем да открием на национално ниво в търговската мрежа, което е плюс, но тук се крият и рискове“, посочи Руменова.

"Рисковете са от типа на нелоялни търговски практики, заблуди за условията на сделката, за качествата и характеристиките на продуктите, които се предлагат и множество измами - в тази посока се насочваме, когато говорим и за изкуствения интелект – страхът да не попаднем на измама“, поясни още тя.

"С развитието на изкуствения интелект за нас ще става все по-трудно да различаваме истинското от фалшивото, затова със сигурност ще трябва да бъдем подпомогнати от организациите, чиято функция е да защитават правата ни и да ни държат информирани за всичко случващо се на пазара, но и ние самите трябва да бъдем активни и много бдителни, когато към нас са адресирани послания чрез видеа и изображения, нужно е да проверяваме, особено когато са намесени популярни лица, ползващи се с висока степен на доверие в обществото", призова Габриела Руменова.

Какво следва да предприеме обикновеният потребител и може ли той са бъде сигурен в истинността на дадена реклама или стока?

„На този етап докато все още липсва закон за изкуствения интелект, моята препоръка е да изградим един механизъм, когато видим едно съобщение и то ни се струва леко съмнително, да сме критични към такъв тип информация“, подчерта тя.

Възможностите дадени от изкуствения интелект

"Възможностите винаги се крият в намеренията, начинът ,по който се използва една технология. Тук призоваваме всички, които ще използват тази тенология в своята дейност да бъдат добронамерени, не случайно мотото е „Честен и отговорен ИИ“. Това е нещо, към което би трябвало всички да се стремим, категорични са от платформата „Ние потребителите“.

Още аспекти чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00