Официалното представяне на книгата ще се състои на 20 март 2024 г. в Sofia Hotel Balkan, където книгата ще представи проф. д-р Пламен Павлов, информират още те.
Тя е допълнена с 93 страници с цветни снимки и карти и събира най-актуалната информация за царете Калоян, Иван Асен II, Константин Тих Асен, Теодор Светослав Тертер, Иван Александър и Иван Шишман, които със своите действия определят историята на Второто българско царство – от бързия му възход след освобождението от византийска власт до героичната съпротива срещу османското нашествие.
Той подчерта, че това не е книга писана за една или две години:
"В далечната 1999 година аз започнах първата част от тази бъдеща книга, която излезе сега. Това беше книгата за цар Калоян, която излезе през 2000 година, тя претърпя няколко издания на различни места с добавки, с нови неща вкарани, но по-късно аз започнах да работя с други личности от това време, царски личности от периода на Второто царство."
По думите му 700-те страници на книгата обръщат внимание на шест български царе, но всички останали също имат своето място. Изданието е своего рода антология, която хвърля поглед на Второто българско царство от края на 12 до началото на 15 век.
"Освен, че вкарвам най-новите изследвания имам и погледа на археолог. Както вие знаете аз съм археолог и историк така, че всъщност вкарвам много нови археологически свидетелства излезли в хода на българската археология", заяви проф. Овчаров. Той подчерта, че археологията има по-различно място от други изследвания, което е от особена важност, защото на фона на изчерпването на класическите извори именно земята дава най-нови сведения. Според думите му някои надписи буквално променят историята.
"Книгата, която представям е за професионалисти, но и за обикновени читатели. Тя е изключително добре илюстрирана и е само с изображения от епохата. Никакви съвременни изображения не съдържа, а само изображения по стенописи, по фрески, миниатюри, печати, монети и т. н. от своята епоха. Съдържа над 200 илюстрации", посочи проф. Овчаров.
"Аз не съм много убеден, че нашите политици се вглеждат в миналото. Не беше далеч времето, в което един български министър-председател беше казал: "Стига с тази история, да гледаме в бъдещето", по отношение на нашата съседка Северна Македония. Почти веднага стана ясно, че всъщност историята е един от най-важните фактори в отношенията ни със Северна Македония. Без нея няма как да минем. В това се убедиха всички вече. Моята препоръка към българските политици е повече да четат история. Ако прочетат внимателно тази книга, която съм написал ще открият много възможности за решаване на съвременни проблеми", подчерта проф. Овчаров.
Той подчерта, че да се знае нашето славно минало не е само патриотична гордост, но е и аргумент в отстояването на българските интереси в съвремието.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..