Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекордно ниски нива на безработица в България

Динамиката на безработицата и свободните работни места, регистрирани от Агенция по заетостта ясно сочи, че през 2023 г. българският пазар на труда върви към стагнация. Към същия извод водят и новопубликуваните резултати от наблюдението на работната сила на НСИ. Докладът сочи, че няма значителни положителни или отрицателни изменения нито в безработицата, нито в заетостта, а все по-ясно личат дълбоките структурни проблеми на трудовия пазар.

Подробности пред Радио София разказа Адриан Николов, част от екипа на ИПИ от 2017 г.

По думите му пазарът на труда в България върви на стагнация. Това, което се случва при нас е, че има работна ръка, но тя е неквалифицирана и с нежелание за работа.

"В момента безработните са много малко. Ние толкова не сме имали никога на практика в последните 30 години. Говоря за едни числа от порядъка на 140-150 хиляди души според регистрацията на Бюрото по труда", каза Николов. Той допълни, че в пика на ковид пандемията регистрираните безработни са били около 300 хиляди.

Николов сподели, че това, което него го притеснява са трайно безработните, които наброяват между 30 и 50 хиляди души:

"За тях решение няма. Това са хора с много ниско образование, не са релевантни на съвременния пазар на труда, по-възрастни, в слабо икономически части на страната."

Той заяви, че ефектът на миграцията отчасти е с потискане на доходите на местните хора, въпреки, че научната литература не може да стигне до еднозначен извод за това дали и в какви случаи миграцията води до задържане на ръста на заплатите. В нашия случай това не е вярно, тъй като виждаме запълване на работни места с мигранти, които трайно не могат да се запълнят от българи. Класическият пример в последните години е туристическата индустрия по Черноморието, където граждани от трети страни - украинци, грузинци, молдовци успяват да намерят своята заетост", сподели той.

Не е ли проблем на работодателите това, че държат по-ниски възнагражденията за да могат да се възползват от по-евтината работна ръка от чужбина?

"От 2020 година насам ние виждаме едно трайно завръщане на българи от чужбина", каза Николов и уточни, че в момента работодателите няма да са способни да оптимизират по някакъв начин своята дейност, тоест да преценят, че могат да свършат работа с по-малко хора.

Той отбеляза, че образованието е един от факторите за безработицата. Всеки трети, който е необразован е безработен, това сочи статистиката. Относно използването на Изкуствения интелект Николов каза, че AI все повече замества труда на креативните специалисти и увеличава тяхната производителност.

Николов посочи, че в България всички средства за активните политики за Пазара на труда са насочени към временна заетост:

"Вземаме един човек от Бюрото по труда и го слагаме някъде на работа, вместо да го запишем на курсове по български език."

Според думите му България е с най-нисък дял на хората, които преминават квалификация.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45