Според Глобалния доклад за тенденциите в тютюнопушенето през периода 2000-2030 г. на Световната здравна организация (СЗО), в световен мащаб има около 1,25 милиарда възрастни, които употребяват тютюн. Но данните през 2022 г. показват продължаващ спад в нивата на употреба – днес 1 от 5 възрастни използва тютюн, в сравнение с 1 от 3, сравнено с 2000 г.
СЗО призовава страните да ускорят усилията си за контрол на тютюнопушенето, тъй като има още много работа за вършене. Проучванията по света постоянно показват, че децата на възраст 13–15 години в повечето страни употребяват тютюневи и никотинови продукти. За да защити бъдещите поколения и да гарантира, че употребата на тютюн продължава да намалява, СЗО ще посвети тазгодишния Световен ден без тютюнев дим на защита на децата от намесата на тютюневата индустрия.
"Глобалният индекс за намесата на тютюневата индустрия, 2023", публикуван от STOP и Глобалния център за добро управление в контрола на тютюна, доказва, че усилията за защита на здравната политика от нарастващата намеса на тютюневата промишленост са недостатъчни в световен мащаб. Границата и на децата, които използват тютюневи продукти спада. Подробности разказа д-р Гергана Гешанова - председател на Коалиция за живот без тютюнев дим.
Предстои и Национален конкурс озаглавен "Защо гласът ни има значение", чиято цел е да предизвика учениците и учителите да говорят по темата за правото на глас и избор.Децата могат да направят видео с публично изказване, както и да изготвят проект за информационна кампания.
"Предизвикателствата са огромни. В страна като нашата, в която някак си национално, традиционно пушенето е социално прието, акцизите от тютюневите изделия внасят доста голяма част от бюджета на държавата, да се бориш с тютюнопушенето, да мечтаеш, да искаш по-малко хора да пушат за да бъдат здрави се оказва една много трудна за постижение мечта. Това го казвам с оглед на многогодишно наблюдение", отбеляза д-р Гергана Гешанова.
По думите й директните и индиректни загуби от тютюнопушенето са от тези пари, които влизат в бюджета. Тя уточни, че хората, които употребяват цигари в продължение на дълги години се губат от контигента на пушачите, които носят печалба на тютюневата индустрия.
"Това е една вълна, която идва от Запад и все повече залива и нашата страна", сподели д-р Гешанова. Тя заяви, че тютюневата зависимост е равносилна на тази от хероина.
"Младият човек не мисли за болести. Той живее със самочувствието, че винаги ще бъде здрав, млад, жизнен, жизнерадостен, успешен. А картината след десетилетия е много трагична по отношение на здравето на хората", каза д-р Гешанова.
Тя заяви, че тютюневата индустрия е мощна индустрия и има своите възможности да въздейства по различни начини. Лобито в политическата сфера е също силно, което тя прилага, а липсват политики, които да достигнат до младите хора. Д-р Гешанова сподели, че заместващите продукти, което се предлагат от тютюневата индустрия не са по-малко вредни. Независими изследвания сочат, че има много неясноти относно тяхната безвредност.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..