Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 90 години от рождението на Христо Фотев

Христо Фотев
Снимка: Ани Петрова

На 25 март 2024 г. се навършват 90 години от рождението на поета Христо Фотев. Още с първите си книги Фотев е признат за поет явление, доказателство за това са наградите му за "Баладично пътуване", "Лирика", "Сантиментални посвещения" и "Пристанище". Сред шедьоврите на българската любовна лирика е фотевото стихотворение "Колко си хубава!...". Морето и любовта е централен философско-поетичен символ в лириката му. Петя Янакиева разказа подробности пред Радио София.

"С цвете пред паметника на Христо Фотев поетичната общност и Община Бургас дадоха началото на този много специален ден за града. Годишнините са формален повод, защото истинската поезия живее и диша с нас всеки ден. Бяха казани думи на почит, думи на благодарност", заяви Янакиева.

Тя добави, че от името на бургаската писателска общност говори нейният председател Николай Фенерски, който е наблегнал на усещането за свобода на духа, което носи поезията на Фотев.

"Същата нишка поде и дъщерята на Христо Фотев - Мария, която днес също е в Бургас. Тя не живее тук, но специално за отбелязването на 90-тата годишнина от рождението на Фотев е в морския град. Тя каза, че за нея е много важна точно тази лична свобода като емоции и като действие, която е усещала у своя баща като пример, че човек трябва да се развива и да не си поставя бариери", отбеляза Янакиева.

От паметника на бележития поет честването се е преместило в Морското казино, където се е състояло награждаването в конкурса за илюстрация по стихове на Фотев. На централния площад в Бургас ще се състои изложба, която в 90 снимки ще отрази фрагменти от творческия път на поета.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ларгото и сградата на Народното събрание

"Форум", 10.10.25: Политически обзор на седмицата

В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..

публикувано на 10.10.25 в 20:42

Започва машинно изкърпване на най-компрометираните участъци на пътя Вакарел - Белица

Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..

публикувано на 10.10.25 в 19:51
Владимир Явашев, кметицата на Париж Ан Идалго и визуалният артист JR

Кристо и Жан-Клод, които остават завинаги част от Париж

Няколко изложби, посветени на живота и изкуството, което създават Жан-Клод и Кристо Явашев, привличат почитателите им в различни градове - едната изложба е в Париж, друга предстои да бъде открита в София, както и една изложба в Габрово. Освен това наскоро Париж кръсти нов площад на името на артистите Кристо и Жан-Клод. Площадът се намира в..

публикувано на 10.10.25 в 19:17

Сигнали заливат социалните мрежи за лошото състояние на пътя Горна Малина-Смолско

Сигнали в социалните мрежи предизвикаха дискусия относно състоянието на третокласния републикански път Горна Малина-Смолско. Дължината му е почти 33 км, като свързва населените места Горна Малина-Белопопци-Байлово и Смолско, всички от които попадат в Софийската област. В най-компрометираните участъци пътят е в окаяно състояние, осеян с дупки,..

публикувано на 10.10.25 в 18:44
Контейнери за боклук в кв.

Софиянци в битката с боклука: Стотици доброволци всекидневно се включват в почистването на "Красно село" и "Люлин"

Граждани от цяла София помагат за справянето с кризата с отпадъците в столичните райони "Красно село" и "Люлин", след като договорът с фирмата, която извозваше отпадъците изтече. Кметът Васил Терзиев отказа да приеме оферта от фирмата, която надхвърля трикратно прогнозната цена от 200 лв. на тон. Няма да плащаме такса "рекет“, обяви кметът на 5..

публикувано на 10.10.25 в 17:36

Любов Костова бе удостоена с почетен орден от Чарлз III за приноса й към науката

Любов Костова е човекът зад Софийския фестивал на науката, който догодина ще навърши 15 години - Famelab. Тя получи почетният орден на Британската империя, признание от самия крал Чарлз III, за нейната изключителна мисия – да направи науката човешка, вдъхновяваща и достъпна. Пред Радио София Костова посочи, че Софийският фестивал на науката е..

публикувано на 10.10.25 в 17:21

Оптимизъм и предпазливост след споразумението за спиране на огъня в Газа

Израел и Палестина приеха първата стъпка от споразумение за спиране на огъня и връщане на заложници. По силата на споразумението, предложено от американския президент Доналд Тръмп камиони с хуманитарна помощ започват да влизат в района. Подкрепеният от САЩ план предвижда спиране на огъня в Газа и освобождаване на останалите заложници срещу..

публикувано на 10.10.25 в 16:55