Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

59 на сто от приходите в музикалния пазар у нас са от стрийминг

Българинът все повече е готов да плаща за легална музика

Снимка: IFPI

Българският музикален пазар отбеляза ръст от 44% през 2023 г., отчете Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), а общата му стойност достигна 16,9 милиона долара. Това изкачва страната до 53-то място по продажби в света (от общо 70 страни).

Според Годишния музикален доклад на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) през 2023-та приходите от записана музика са се увеличили с 10,2% в световен мащаб и достигат 28,6 милиарда долара.

Най-значителен скок са направили два региона – Латинска Америка (+ 19.4%) и страните от Африка на юг от Сахара (+ 24.7%). Европа генерира 28.1% от глобалните приходи и продължава да бъде вторият по големина пазар на записана музика в света.

Основен принос за този ръст има стриймингът. През 2023 г. платените абонаменти са 667 милиона и формират почти половината (48,9%) от световния пазар. В България стриймингът дава 59 на сто от приходите, коментира пред БНР-Радио София Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП.

Пазарите започват да се насищат. При големите пазари (Германия, Франция и други) ръстът се изразява с едноцифрено число.

У нас през миналата година се отчете лека намаляване на приходите от покупки на компактдискове (-5%), но тази увеличението е +76%.

Средно през 2023 г. българинът е дал 1,85 долара за музика (през 2022-ра –1,02 щ.д.)

Проблемите в музикалната индустрията продължават да са свързани с пиратството.

"То е наш вечен враг. Преоблякло се е в дигитални дрехи, но изяжда огромен дял от приходите."


По думите на Точарова (), допълнителни предизвикателства носи изкуственият интелект (ИИ). Основания за тревога дават алгоритми за фалшиви стриймове. Не създателите на ИИ са заплаха, а тези, които го използват за присвояване на нещо, което принадлежи другиму.

Положителното за България е, че се променят нагласите в българското общество. 
Все повече хора са готови да инвестират повече, за да слушат музика. Това ще позволи индустрията да се развива и съответно да инвестира повече за създаване на още нова музика.

"Тази индустрията заслужава признание за това, което прави за културата, както и за хората, които са заети в нея. Имаме нужда от още малко законодателна защита и подкрепа в тази сфера", допълни изпълнителният директор на БАМП Петя Точарова

Чуйте разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Летене и други ежедневни нужди" показва в изложбата си Мариана Василева

Националната галерия "Софийски арсенал" – музей за съвременно изкуство, представя Мариана Василева и нейната изложба "Летене и други ежедневни нужди" . Експозицията включва скулптури, фотографии, текст, видеоарт и инсталации . В цялото това разнообразие от медии авторката търси най-точния концептуален подход за реализация на идеите си. Към..

публикувано на 16.07.25 в 11:10

Приключи ремонтът на ул. "Опълченска"

От днес се възстановява движението по ул. “Опълченска“ между бул. “Тодор Александров“ и бул. “Сливница“, съобщават от пресцентъра на Столичната община. 

публикувано на 16.07.25 в 10:06

Възможни са валежи в планините

През днешния ден ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. След обяд над планинските райони и Източна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и ще превали дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В Лудогорието валежите ще са временно интензивни, придружени с гръмотевици, ще има условия и..

публикувано на 16.07.25 в 06:35

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10