Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Добър вечер, София"

Новата етно джаз група JazzBoree представи дебютна песен в стиловете джаз и фолклор

JazzBoree
Снимка: Радио София

Народната певица Савина Пламенова стои зад най-новия eтно джаз проект, наречен JazzBoree. Част от тях са Борис Петков – клавишни, Андрей Велков – ударни и Ралица Тонева – саксофон и вокал, заедно със Савина, която "владее фолклорното пеене и микрофонната техника", както шеговито се представи самата тя.

 Групата се занимава с модернизиране на българския фолклор с мотиви на етно джаз звучене.

"От много време исках да създам група, която да възприема музиката по начина, по който аз искам да я представя на хората, да бъдем в една и съща вибрация. Много дълго обмислях този момент, защото вярвам в съдбата и в това, че е нужно да си дадем време за да обмислим идеите си, те да претърпят своята ферментация, преди да влязат в действие с хора, съмишленици, приятели", сподели певицата.

Когато точният момент за нея настъпва, тя попада на Борис Петков в социалните мрежи.

"Съвсем случайно, но вярвам, беше съдбоносно" казва Савина и допълва:

"Изпратих му с известно притеснение едно мое работно демо на една песен, без да го познавам изобщо и му казах – аз съм Савина, това са моите идеи, искаш ли да направим един общ проект".

Явно впечатлен от песента "Гюле мой", Борис приветства идеята за група, привлича от своя страна барабаниста Андрей, а той от своя страна саксофонистката Ралица.

"Ще видим Ралица кого ще предложи", шегуват се те.

"В групата липсва бас и контрабас, ако може и двете - би било прекрасно, разбира се", откровена е Савина.

"Защото в песента, която днес ще представим при вас, контрабасист ни е Даниеле Феббо, който е прекрасен музикант, наш приятел, но засега само гост в групата ни", допълва тя.

А песента, която представиха група Jazzbore е "Дос, дос, Доне ле" в аранжимент на пианиста Борис Петков, която се изпълнява на пет гласа, и с характерна бърза смяна на темпото. Борис е ангажиран с аранжиментите и на всички останали парчета, които ще фигурират в първия албум на група JazzBoree. Засега те подготвят още 3 парчета, но кога точно ще излязат, остава елемент на изненада.

"Моята версия на песента беше много по-различна, нищо общо с джаза, Борис просто преобрази тази песен", разказа с възхищение Савина.

"Беше наистина прекрасно, според мен песента си носеше този потенциал, работният процес се случи много естествено когато се захванах с нея имаше прекрасен текст и красива мелодия, че някак си аранжиментът се получи наистина от само себе си", разкри Борис Петков и допълни:

"Смятам, че българският фолклор и джазът са доста сходни стилове, въпреки, че изглеждат далечни и се напаснаха доста добре."

Борис Петков е класически музикант по образование, има бакалавърска степен от университета в Мюнхен, но казва, че любовта му е в джаза и отскоро в народната музика.

Андрей Велков свири различни стилове музика, но казва, че джазът е неговата "родина", музиката, която чувства най-близка и усеща най-добре.

Изпълнява и ирландска музика на традиционния за страната инструмент Бауран. Харесва много и българския фолклор, помни концерта на ансамбъл "Филип Кутев" на който го е завел неговия баща в детските му години.

Оттогава не мога  да забравя "Полегнала е Тодора", просто не мога, казва той.

Група JazzBoree не просто твори, но те си споделят и общуват, прекарвайки време заедно, което ги прави щастливи.

Чуйте още от разговора на Роман и Яна с  тях в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45