Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на "Ислямска държава" (ИД).
Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната. Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин терористите да не са свързани по някакъв начин с Украйна.
Това коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.
Въпреки общата заплаха, видимо е, че няма сътрудничество на Русия със Запада дори по отношение борбата срещу тероризма.
"Путин се отнесе подигравателно към предупрежденията, въпреки, че западни посолства препоръчаха на своите сънародници там да бъдат внимателни заради възможни атентати. Казусът е поредно доказателство за дълбокия геополитически разлом в съвременния свят", изтъкна Димитров.
По думите му Русия винаги е била в полезрението на това крило на ИД. Всичко е въпрос на организация от страна на терористите. Понеже сега почти цялото внимание е насочено към фронта с Украйна, това отслабва силите за сигурност. Терористите гледат на ударят там, където имат шанс за успех. Освен това, в Русия има над 20 млн. мюсюлмани плюс хиляди гастербайтери и някои от тях са податливи на радикализация.
Потвърждаването на опасността, изразена в предупреждението от западните служби едва ли ще доведе до стопляне на отношенията на Русия.
Кремъл ще използва атентата като повод за генериране на провоенен импулс в страната, като фактор за сплотяване на обществото и за заставане зад президента. Целта е да се повлияе на психологическите нагласи при руснаците, защото може да се наложи нова мобилизация, каза още Пламен Димитров.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..