Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ

Разследването на разрушения мост в Балтимор може да отнеме 2 години

Снимка: Ройтерс

Водеща тема тази седмица в Съединените щати е 

  • пропадналият мост в Балтимор след като товарен кораб се удари в него. Шест души се смятат за загинали.

Срутването на моста Франсис Скот Кий вероятно ще окаже влияние не само на хилядите използвали го за придвижване, но и на доставки в цялата страна.

На мястото работа започват хиляди служители, които ще разчистват металните и бетонови останки с помощта на огромни кранове и други способи. Операцията се описва като безпрецедентна и опасна. Корабът е огромен – ако се изправи ще е висок почти колкото Айфеловата кула.

На този етап първо екипите ще се опитат да почистят мястото, за да се възвърне трафика към и от пристанище Балтимор. След това целта е да се повдигнат и премахнат частите от моста, стоварили се върху карго кораба Дали.
Това ще е доста трудоемко.

Върху кораба се смята, че сe e стоварила метална конструкция, която тежи 4 хиляди тона и ще се наложи нарязването ѝ на парчета преди премахването ѝ.

Планът предвижда справяне и с бетона и метала, останали на водното дъно.

Не се знае колко време ще е необходимо за разчистването, защото има усложняващи обстоятелства – ледените води, както и това, че някои от контейнерите в карго кораба съдържат опасни материали като литиево-йонни батерии. Част от тези контейнери са се отворили при сблъсъка с моста.

Междувременно в местни медии се появи информация, че по време на удара е имало 8 строителни работници, които са били на моста по работа и конкретно тогава са били в почивка в колите си. Не е ясно дали са успели да излязат от автомобилите си преди пропадането на моста. Двама от тях са се спасили.

Разследването на случилото се може да отнеме 1-2 години.

  • В началото на седмицата Съветът за сигурност на ООН прие резолюция с искане за прекратяване на огъня в Газа.

Предишни подобни резолюции не бяха приети, заради вето от Щатите. Този път обаче Вашингтон се въздържа. Стигна се до бърза реакция от Израел – министър-председателят Бенямин Нетаняху отмени визита в американската столица на делегация на високо равнище.

Расте напрежение между САЩ и Израел по въпроса за войната срещу Хамас. На няколко пъти от Белия дом бяха изпращани сигнали да се работи по-сериозно за защита живота на цивилни и съдействие за оказване на хуманитарна помощ. В същото време има и натиск върху президента от някои негови съпартийци за по-твърд тон към Нетаняху. Стигна се до ситуация, в която наблюдаваме увеличаваща се пропаст между Израел и най-близкия й съюзник във войната срещу Хамас.

Резолюцията бе приета от Съветът за сигурност и Щатите нe наложиха вето, но въпросът е дали не са закъснели с това, след като вече голяма част от инфраструктурата на Газа е разрушена, след нападения срещу болници и случаи на блокирана хуманитарна помощ.

Смята се, че над 32 хиляди палестинци, сред които много жени и деца са убити, множество са напуснали домовете си, а голяма част от населението в Газа гладуват.

От Израел се твърди, че с въздържането си от гласуване Щатите ще се усложнят течащите преговори за освобождаване на заложниците. На това говорителят на Държавния департамент Мат Милър отговори, че е грешно „почти във всяко едно отношение“ и „нечестно спрямо заложниците и техните семейства“.

За Израел Хамас нямат интерес от преговори и резолюцията ще усложни процесът по освобождаване на заложниците.


И една музикална новина.

  • Днес е премиерата на дългоочаквания кънтри албум на Бионсе, в който тя oтправя посланието, че загърбването на жени-афроамериканки от кънтри средите не е в полза на този жанр.

Една от критиките към индустрията за кънтри музика е, че са маргинализирани онези групи от обществото, които са били ключови при сформирането на жанра, а именно – афроамериканци и аутсайдери.
Cowboy Carter служи за корекция в представите на някои хора.

Докато го слушах в съзнанието ми изникваше уестърн блокбъстър с Бионсе в главната роля. Кънтри елементи, поп, китари, рап, як бас се преплитат. Даже има и оперни моменти. Доминиращ е акустичния саунд, на фона на който изпъква невероятният глас на Бейонсе.

Участват и други артисти, които са познати с умелото си блендиране на жанрове, сред които и кънтри като Доли Партън, Уили Нелсън, Майли Сайръс, Пост Малоун. На няколко пъти се появява кънтри иконата Линда Мартел.

Като стана дума за смесване на жанрове една от мисиите на звездата от Тексас е именно да се говори за преминаването към премахване на асоциацията на един артист с определен стил.

27 трака, над 79 минути, в които Бионсе и ни приканва към размисли и танци и образова като припомня афроамериканските музикални елементи, вдъхновили както кънтри, така рок енд рол музиката.

Между другото и в първата част от трилогията – Renaissance, тя припомни за огромната роля на афроамериканците и куиър хората при създаването на хаус музиката. Връщане към денс стилистиката има и тук в последните няколко песни от компилацията, но са обогатени например с препратки към ирландска музика или саунда на Апалачите.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04