Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ

Разследването на разрушения мост в Балтимор може да отнеме 2 години

Снимка: Ройтерс

Водеща тема тази седмица в Съединените щати е 

  • пропадналият мост в Балтимор след като товарен кораб се удари в него. Шест души се смятат за загинали.

Срутването на моста Франсис Скот Кий вероятно ще окаже влияние не само на хилядите използвали го за придвижване, но и на доставки в цялата страна.

На мястото работа започват хиляди служители, които ще разчистват металните и бетонови останки с помощта на огромни кранове и други способи. Операцията се описва като безпрецедентна и опасна. Корабът е огромен – ако се изправи ще е висок почти колкото Айфеловата кула.

На този етап първо екипите ще се опитат да почистят мястото, за да се възвърне трафика към и от пристанище Балтимор. След това целта е да се повдигнат и премахнат частите от моста, стоварили се върху карго кораба Дали.
Това ще е доста трудоемко.

Върху кораба се смята, че сe e стоварила метална конструкция, която тежи 4 хиляди тона и ще се наложи нарязването ѝ на парчета преди премахването ѝ.

Планът предвижда справяне и с бетона и метала, останали на водното дъно.

Не се знае колко време ще е необходимо за разчистването, защото има усложняващи обстоятелства – ледените води, както и това, че някои от контейнерите в карго кораба съдържат опасни материали като литиево-йонни батерии. Част от тези контейнери са се отворили при сблъсъка с моста.

Междувременно в местни медии се появи информация, че по време на удара е имало 8 строителни работници, които са били на моста по работа и конкретно тогава са били в почивка в колите си. Не е ясно дали са успели да излязат от автомобилите си преди пропадането на моста. Двама от тях са се спасили.

Разследването на случилото се може да отнеме 1-2 години.

  • В началото на седмицата Съветът за сигурност на ООН прие резолюция с искане за прекратяване на огъня в Газа.

Предишни подобни резолюции не бяха приети, заради вето от Щатите. Този път обаче Вашингтон се въздържа. Стигна се до бърза реакция от Израел – министър-председателят Бенямин Нетаняху отмени визита в американската столица на делегация на високо равнище.

Расте напрежение между САЩ и Израел по въпроса за войната срещу Хамас. На няколко пъти от Белия дом бяха изпращани сигнали да се работи по-сериозно за защита живота на цивилни и съдействие за оказване на хуманитарна помощ. В същото време има и натиск върху президента от някои негови съпартийци за по-твърд тон към Нетаняху. Стигна се до ситуация, в която наблюдаваме увеличаваща се пропаст между Израел и най-близкия й съюзник във войната срещу Хамас.

Резолюцията бе приета от Съветът за сигурност и Щатите нe наложиха вето, но въпросът е дали не са закъснели с това, след като вече голяма част от инфраструктурата на Газа е разрушена, след нападения срещу болници и случаи на блокирана хуманитарна помощ.

Смята се, че над 32 хиляди палестинци, сред които много жени и деца са убити, множество са напуснали домовете си, а голяма част от населението в Газа гладуват.

От Израел се твърди, че с въздържането си от гласуване Щатите ще се усложнят течащите преговори за освобождаване на заложниците. На това говорителят на Държавния департамент Мат Милър отговори, че е грешно „почти във всяко едно отношение“ и „нечестно спрямо заложниците и техните семейства“.

За Израел Хамас нямат интерес от преговори и резолюцията ще усложни процесът по освобождаване на заложниците.


И една музикална новина.

  • Днес е премиерата на дългоочаквания кънтри албум на Бионсе, в който тя oтправя посланието, че загърбването на жени-афроамериканки от кънтри средите не е в полза на този жанр.

Една от критиките към индустрията за кънтри музика е, че са маргинализирани онези групи от обществото, които са били ключови при сформирането на жанра, а именно – афроамериканци и аутсайдери.
Cowboy Carter служи за корекция в представите на някои хора.

Докато го слушах в съзнанието ми изникваше уестърн блокбъстър с Бионсе в главната роля. Кънтри елементи, поп, китари, рап, як бас се преплитат. Даже има и оперни моменти. Доминиращ е акустичния саунд, на фона на който изпъква невероятният глас на Бейонсе.

Участват и други артисти, които са познати с умелото си блендиране на жанрове, сред които и кънтри като Доли Партън, Уили Нелсън, Майли Сайръс, Пост Малоун. На няколко пъти се появява кънтри иконата Линда Мартел.

Като стана дума за смесване на жанрове една от мисиите на звездата от Тексас е именно да се говори за преминаването към премахване на асоциацията на един артист с определен стил.

27 трака, над 79 минути, в които Бионсе и ни приканва към размисли и танци и образова като припомня афроамериканските музикални елементи, вдъхновили както кънтри, така рок енд рол музиката.

Между другото и в първата част от трилогията – Renaissance, тя припомни за огромната роля на афроамериканците и куиър хората при създаването на хаус музиката. Връщане към денс стилистиката има и тук в последните няколко песни от компилацията, но са обогатени например с препратки към ирландска музика или саунда на Апалачите.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50