Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделие 3.0

Проф Румен Томов, декан на Агрономическия факултет на Лесотехническия университет за конференцията "Земеделието в контекста на зелената сделка" (2 април), агрономическите игри за студенти (3 април) и финала на Еразъм проект "Микрогрийнс и вертикално земеделие" (4 април):

"Почти всеки месец правим подобни събития, но тези са посветени на Седмицата на гората. Бяхме провокирани от съвременните проблеми, като изхранването на човечеството. Балансът на агроекосистемите е най-важен. Да се продължи ли с конвенционалното или да се върнем към екологизирането му по различни начини.

Нашата позиция е да представим всички възможни форми, акцентираме на екологосъобразните. Важното е прекия контакт на студентите с колеги от практиката. На тези дискусии студентите усещат новите форми на земеделие. Това е реален бъдещ бизнес, гостите ни са с такива бизнеси.

Проектът ни по Еразъм за микрорастенията е много важен - те са много добре приети от кулирани, на срещата в четвъртък отгледаните такива ще бъдат предоставени на гостите да ги опитат.

Предлагаме хибридни специалности, те дават възможност за земеделие 3.0 или 4.0. С навлизането на дигитализираните системи земеделието не е това с мотиката, тракторите вече са като космически кораби."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Инициативата "Реките на София" търсят доброволци

Инициативата "Реките на София" кани всеки, който има желание да стане активен участник в трансформацията на Софийските реки, да се включи в подготовката на фестивала. Поредното шесто издание на фестивала ще се проведе в столицата от 25 август до 1 септември. Доброволците имат за задача да оказват съдействие с всичко - от подготовка на терен,..

публикувано на 12.08.25 в 16:48
Кирил Григоров - киберспециалист

Кирил Григоров: Огромни масиви от лични данни се завъртат в публичното пространство

Напоследък станаха много чести случаите, в които хора, които не са теглили приложението Телеграм се оказаха със създадени профили там, за които дори не подозират. Какво ново трябва да знаем за киберсигурността и кибер света?“Подобен тип фалшиви профили или кражба на профили се случва и в други приложения - Viber, WhatsApp и други. Основният..

публикувано на 12.08.25 в 15:21

Васил Терзиев: Нова зелена растителност ще бъде засадена в най-уязвимите точки на столицата

Нова зелена растителност ще бъде засадена в най-уязвимите точки на столицата, съобщава кметът Васил Терзиев. Повече зеленина се предвижда да има в „Младост 2“, „Обеля 2“ и по ключови булеварди в града.  Сред проектите, по които се работи в общината, има и по-нестандартни предложения, като „мобилна горичка“ в Северния парк и вертикална градина на..

публикувано на 12.08.25 в 13:43

В Националния археологически музей откриват втора изложба този месец

В разгара на този археологичен сезон, на 5 август в Националния археологически институт и музей към БАН се състоя откриването на изложбата "С една глава по-висока" , която бе представена от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински. В рамките на изложбата за първи път беше показана напълно реставрираната антична мраморна статуя в човешки ръст,..

публикувано на 12.08.25 в 13:20
Снимки: Столична библиотека

Бусовете на Столичната библиотека продължават да гостуват на софийски паркове

До първата неделя на септември продължава 11-ото издание на традиционната културно-образователна кампания на Столичната библиотека за насърчаване на четенето. Библиобусите на кампанията вече са достатъчно познати и чакани в софийските паркове. Креативният формат вече е утвърден и гражданите знаят какво да очакват. В турнето на „Зелени..

публикувано на 12.08.25 в 12:55

При ремонта на НХА откриха античен гроб

Очаквано, в процеса на строително-ремонтните дейности на Северната сграда откъм ул. “Оборище“ в столицата, е регистриран античен тегулен гроб – част от Източния некропол на Антична Сердика. За откритието съобщават от Националната художествена академия. Откритието е в резултат на извършеното предварително археологическо наблюдение, което предхожда..

публикувано на 12.08.25 в 11:50
Снимка: Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“

Пет вечери с български филми зад Националната библиотека

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в партньорство с Областния управител на област София кани столичани и гостите на града на специални прожекции под открито небе, които ще се състоят от 12 до 16 август 2025 г. в градинката зад библиотеката – между улиците "Оборище", "Кракра" и "Шипка". В пет поредни вечери от 21:00 ч. с вход..

публикувано на 12.08.25 в 11:37