И тази година децата до 16 г. ще могат да отличат любимото си заглавие на книга като гласуват за Наградата за детска литература "Бисерче вълшебно".
Линиите за гласуване ще бъдат отворени до 11 май.
Това съобщи пред БНР-Радио София Вал Стоева, организатор на конкурса, председател на Фондация "Детски книги" и съосновател на Фондация "Четене".
В дългия списък на конкурса са включени 141 заглавия и автори.
Стоева отбеляза, че липсват книги за определени групи потенциални читатели, например за момчета, за тийнейджъри. Това отдалечава подрастващите от книгите. От свой страна издателите избягват такива произведения, защото мислят, че няма достатъчно читатели.
Има дефицит и на заглавия по определени теми.
"Не е радостна констатацията от страна на възрастните, че децата трябва да си почиват и нямат време да четат. Когато четем - ние и децата ни, развиваме редица умения, включително и да се извлича смисъл, да правим избори", каза още Вал Стоева.
Тя подчерта, че в "Походът на книгите", който започва днес, са предвидени стотици прояви и събития в цялата страна. Той е изключително полезна инициатива, която показва, че когато се обединят издателите, библиотекарите, учителите, и хората, които насърчават четенето, може да види и потвърди, че четенето и книгите са важни.
"Когато заведем децата си да се срещнат с писатели и преводачи, илюстратори, заведем ги в библиотека или им подарим книга, особено на днешния ден, това са много важни спомени, които освен всичко друго, формират ценности", каза още Стоева.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..