"Седмица на гората", освен като професионален празник на всички лесовъди и служители в горите, който тази година отбелязваме за 99-а година подред е период, в който всички ние лесовъди отваряме врати към обществото, с цел да представим различните аспекти от нашата професия", каза тя.
В рамките на събитието в редица части на страната се организират различни мероприятия, между които множество изложби с творби на подрастващите. Всички структури на ИАГ ще отворят врати за гражданите, за да бъдат те запознати с дейностите, които агенцията изпълнява, отбеляза д-р инж. Анна Петракиева. Тя допълни, че работата на лесовъда не е достатъчно позната в обществото, а две от основните дейности, които се извършват са дърводобив и залесяване.
"Но това са само първата и последната брънка от една доста сложна, трудна, отговорна работа на лесовъдите по създаването, отглеждането, грижата за гората и нейните обитатели", добави д-р инж. Петракиева.
По думите й обществото разглежда дърводобива като негативна страна от професията на лесовъдите, а реално хората не забелязват, че в ежедневието си сме заобиколени от дървесина, която се добива от горите. Борбата с горските пожари, бракониерите и грижата за горските обитатели остават скрити за обществото, посочи тя.
"Гората в цял свят е силно повлияна от човешката дейност. Като се започне от залесяването в миналото, а и сега, една изкуствено създадена гора от човека трябва да продължи да бъде обгрижвана от хората. Ние лесовъдите наистина знаем какво правим за гората, знаем как да се грижим за нея и дейностите, които планираме и провеждаме в нея в никакъв случай не й нанасят вреда", каза още д-р инж. Петракиева.
Тя допълни, че състоянието на горите у нас е доста добро, като близо 40% от площта на България е покрито с гори и тази площ ежегодно нараства, на фона на световните тенденции за обезлесяване. За последните 60 години прирастът на горските масиви се е увеличил два пъти. За изминалата година той е близо 14 млн. куб. м., а ние ползваме едва половината. Д-р инж. Петракиева отбеляза, че горската педагогика е насочена към децата, но нейната цел е да достигне до всички хора.
"Можем да покажем, че трябва да се грижим всички заедно, не само ние лесовъдите, но и цялото общество да имаме отговорно отношение към природата, към гората, защото тя си е наша и трябва да я пазим", каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево , преди обяд все още над източните райони ще има повече облачност, а в следобедните часове над планинските райони ще се развие купеста облачност, но вероятността за валежи е много малка. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, а максималните - между 19° и 24°...
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..