Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимства и препъникамъни на електронно изписване и отпускане на лекарства

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След изтичането на гратисния период от три месеца и половина, от 1 април лекарите изписват антибиотици само с електронна рецепта.

Вече издадените хартиени рецепти ще бъдат валидни и могат да се изпълняват в аптеките до 30 дни.

За да получи рецептата си, пациентът трябва да каже ЕГН-то си и датата на изписване. Това е т. нар. двуфакторна защита върху рецептата. Оттам нататък се зарежда лекарското предписание и фармацевтите могат да видят дозировката.

Друга важна промяна, която засяга пациентите и влезе в сила от началото на този месец е това е че 56 лекарства за сърдечно-съдови заболявания вече са безплатни. Здравната каса поема 100% от цената за една разновидност на лекарствата, съдържащи 52 активни вещества, които са включени в позитивния лекарствен списък. В списъка са включени и всички 407 дозировки и търговски наименования на тези 52 активни вещества, които притежават разрешение за употреба в страната.

От 1 април е в сила и удължената с 15 дни забрана за износ на инсулинови лекарства и на антибиотици за деца.

Д-р Георги Миндов Снимка: БНТ

"Електронните рецепти за антибиотици бяха въведени за пръв път през октомври 2023 г., но не се забелязва развитие оттогава, освен подобрения за преноса на данните от страна на софтуерните фирми. Иначе още получавам обаждания от аптеки, че не виждат съответното предписание", коментира пред БНР-Радио София д-р Георги Миндов - председател на Контролната комисия на софийските общопрактикуващи лекари.

Колкото до медикаментите за сърдечно-съдови заболявания, по думите на д-р Миндов някои от лекарствата в дадена група не могат да бъдат открити и пациентите не могат да ги получат, дори и да са най-евтини. Освен това списъците не се актуализират своевременно. Другите, чиято цена се намалява, не могат да бъдат предписани в комплект на една електронна рецепта.

Това отнема време на лекаря, на пациентите и на фармацевтите.

"Чакането и разкарването компрометират добрата идея. Заради бъговете и дори блокирането понякога, системата генерира минуси. Дори обслужването става по-бавно", коментира общопрактикуващият лекар.

Маг. фарм. Димитър Маринов Снимка: Катя Василева

Предимствата на електронните рецепти открои маг. фарм. Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

"Първо: Електронната рецепта не може да бъде загубена. Остава следа кой кога и какво е предписал. Второ: Електронните рецепти дават възможност да има една обективна истина, а не просто твърдение на това какво се предписва, какво се отпуска, придържа ли се пациентът към терапия? Става ясно и колко от рецептите остават неизпълнени. И дали защото ги няма в наличност. Всякакви анализи могат да бъдат правени само при електронни рецепти."

По думите на маг. фарм. Маринов в началото е имало проблеми, но са направени подобрения в системата. Беше дадена възможност за т. нар. еквивалентна замяна (може да се даде друга/и разфасовки), която многократно така улесни достъпа на пациентите до терапия.

"Държа да отбележа, че напълно платени, 100% реимбурсирани са само 56 лекарства, при останалите стотици пациентът ще усети съществено намаление на доплащането. Касата заплаща напълно само референта, тоест най-евтиния продукт в групата.

Но преди върху тези лекарствени продукти, когато не са 100% реимбурсирани от касата, аптеката е имала надбавка, тоест се е формирала някаква печалба. Сега аптеките ще ги отпускат на практика на цената, на която ги получават от търговеца на едро и ще чакат 1 месец здравната каса да им възстанови тези пари. По този начин аптеката допълнително допринася за това пациентът да плаща по-малко."

Разговорите води Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Цигуларят Мичо Димитров с 26-а самостоятелна изложба

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти. Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият..

публикувано на 06.05.24 в 11:49

Церемония пред Паметника на Незнайния войн и концерт в София

Без парад ще премине празникът на армията. Ще има само церемония пред Паметника на Незнайния воин, както и концерт в София и други градове. Водосветът от традиционната церемония пред Паметника на Незнайния воин ще бъде отслужен от Врачанския митрополит Григорий, оглавил Светия синод след кончината на негово светейшество патриарх Неофит...

публикувано на 06.05.24 в 09:16

Слънчева сутрин на Гергьовден, следобед - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°, в София - около 23°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд над масивите в Западна..

публикувано на 06.05.24 в 07:35