Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кино "Одеон" между 11 и 15 април

Пет дни киноразкази срещу стереотипите и антициганистките нагласи

Снимка: Гьоте -институт

Гьоте-институт България, "Арте Урбана Колектив" и Филмотечно кино "Одеон" ще представят международна селекция киноразкази срещу стереотипите в  петдневна филмова поредица Поглед към Другия“, която ще се проведе между  между 11 и 15 април.

Филмовата поредица е по идея на централата на Гьоте-институт в Мюнхен като инициатива в подкрепа на гражданското общество и демократичния диалог.

Програмата включва късометражни, игрални и документални европейски заглавия, както и поредица следпрожекционни дискусии.

Куратор на програмата е Радмила Младенова, която е научен сътрудник към Центъра за изследване на антициганизма към Катедрата по история на Хайделбергския университет.

Какви ли щяха да са киноисториите за ромите, ако хората от тези общности имаха възможност да са автори на собствения си образ? Ако те пишеха сценариите, ако те режисираха сцените във филмите и избираха ъгъла, под който да ги заснеме камерата? Какви деца щяха да растат в страната ни, ако можеха да гледат и игрални филми, в които главните герои са роми? - питат риторично организаторите.

Супергерои в кинопоредицата са Катарина Тайкон, Романи Розе, Том Медина, Наталия Цекова, които воюват за правото на достоен живот и накрая усилията им се увенчават с успех.

Какво се случва с личността, когато обществото погледне към нея с уважение, когато ѝ даде възможност да погледне на себе си с уважение? С тези въпроси и житейски битки ще се запознаем в "Поглед към другия".

В кино поредицата организаторите са подбрали най-добрите сред най-новите заглавия от европейското кино, игрални и документални филми от Франция, Португалия, Германия, Швеция, Румъния и т.н., в които ромите са автори или активни съучастници на изградения за тях образ и разказ.

Повече от половината заглавия са режисирани от роми или от представители на други малцинства или от жени. С други думи, филмите се задвижват от поглед, който е чувствителен към социалните неравенства и злоупотребата с власт.

На преден план е изведен приносът, който героите имат за своите общности, както и борбата, която водят срещу наложената им отвън стигма.

Част от режисьорите търсят алтернативни форми на представяне, нов киноезик, който да даде видимост на символното, институционално, ежедневно и физическо насилие, упражнявано спрямо тези, нарочени за "цигани".

 Поредицата е и своеобразна покана за саморефлексия към авторите на филми.

Един от централните въпроси тук е как с помощта на киното, една от най-влиятелните медии на модерността, може да се противодейства на антициганистките нагласи, за които самото кино има за жалост голям принос.

За „Поглед към другия“ разказа пред Радио София Ралица Асенова, която е  съосновател и съръководител на сдружение "Арте Урбана Колектив“. Инициатор на програмата "Кино в училище“, която включва международни проекти като CinEd – Европейско кино образование за деца и младежи, "Киното, сто години младост“, „Млади режисьори снимат града си“ и др., както и фестивала "Срещи на младото европейско кино“. 

"Поглед към другия“, но другият не в смисъл “различният“, а този към когото не гледаме много често, може да е съседът ни,  или някой когото сме срещали, но не сме говорили достатъчно с него. Темата за другостта е много важна за нас, ние работим по нея и с ученици от различни училища и сега по покана на Гьоте -институт се обръщаме към "другия“, чрез тази международна селекция кино-разкази срещу стереотипите“, посочи тя.

Чуйте я в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

  • Предстои кино селекцията да бъде показана и в Пловдив, между 26 и 29 април 2024 г. 
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13