По темата за безопасността по пътищата не може да се даде универсална и лесна рецепта, която да е ефективна винаги и навсякъде. Това е система с различни компоненти: път, човек, превозно средство и среда.
За да се постигне желания резултат би трябвало да се въздейства по всички линии.
Това коментира пред БНР-Радио София Светослав Васев, експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата":
"Както знаем, има и приета национална стратегия, която е рамков документ с времеви хоризонт от 10 години. Там са засегнати тематични направления, по които се работи постоянно. Става дума за интегритет - да се работи във взаимодействие с всички органи и институции, които имат ангажимент по темата за безопасността на движението по пътищата; т. нар. социално отговорно поведение, учене през целия живот с цел да се формира такъв тип поведение на хората, че да могат те да бъдат полезни за обществото и да се придвижват безопасно за себе си и за околните; контролът - превантивен и ефективен с всичките му средства, които разполага държавната машина; щадяща инфраструктура - пътят да е такъв, че и при допусната човешка грешка или нарушение, да може да се запази неговият живот и здраве."
Васев припомни, че за безопасното придвижване е много важен опитът. Трябва по-дълго време да е управляван автомобилът, и то в различни условия.
Той отбеляза, че се работи с Министерство на образованието и науката за залагане на темата за безопасно движение по пътищата в учебните часове, за да се получават поне базови знания и умения.
"Защото в момента водачите на индивидуални електрически превозни средства – т.нар. тротинетки, могат да се качат дори без да знаят абсолютно каквито и да било правилата за движение. Благодарение на държавната агенция се инициира такъв дебат конкретно за тротинетките и се регулираха в нашата държава. В Европейския съюз не навсякъде са регламентирани по еднакъв начин", допълни Светослав Васев.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..