Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Двайсет и един разказа" Греъм Грийн разкрива света на малкия човек

Снимка: Издателство "Кръг"

Греъм Грийн (1904 – 1991) е един от най-влиятелните английски писатели, драматург и критик  на XX в. Известен е предимно със своите романи. Пише и няколко книги с къси разкази, чиято мощ, майсторство и проникновение имат силата да променят хора и съдби дори днес, десетилетия след публикуването си.

Житейският му път е вълнуващ. Бил е таен агент на МИ-6 и е прочут с любовните си авантюри. Със своите над 25 романа, сборници с разкази и документални книги той е любимец на критиката и читателите.

Най-популярният му  сборник "Двайсет и един разказа" излезе съвсем наскоро за първи път на български език. В него британският класик разкрива света на малкия човек до най-дълбоките тайни и съкровени желания.

Впечатляващи с богатството си от теми и превъзходен стил, историите в този том сблъскват любовта и омразата, отмъщението и предателството, а съмнението се преплита с вярата.

В сборника, който събира най-добрите разкази на автора, са включени текстове, написани между 1929 и 1954 г. Част от тях са хумористични, а други – ужасяващи; описват тревоги и престъпления. 

Началото на „Двайсет и един разказа“ е поставено от емблематичната история „Разрушителите“, в която банда ученици унищожава къща, оцеляла при бомбардировките над Лондон. Нататък читателят ще се смрази от кулминацията на детски рожден ден в „Краят на партито“, ще се разсмее с „Уви, бедни Мейлинг“ от звуците, които нечий стомах издава, и ще се шокира (може би) от „Синият филм“ – в който бурната младост на зрял мъж догонва настоящия му улегнал живот.

Образци в жанра, всички истории в „Двайсет и един разказа“ се помнят дълго след края им.

"Греъм Грийн е превъзходен разказвач – пишат от „Дейли Телеграф“ – с талант да представя местния колорит от първа ръка, с изострено усещане за драматичното, с усет към диалога и с умение да води читателя из своята проза."

Книгата е в  превод на една от най-изтъкнатите литературни преводачки у нас, Иглика Василева, а художникът Дамян Дамянов създава корицата на луксозния том с твърди корици. Книгата излиза месеци преди светът отбележи 120 години от рождението на Греъм Грийн на 2 октомври.

Грийн е добре познат на българските читатели, защото има един двутомник „Избрани творби“, излязъл още преди 1989 година.

Негови са  романите “Ориент експрес“, “Тихият американец“, “Пътуване с леля ми“, които са излизали на български език многократно. Интересното е, че въпреки всички романи излизали у нас, той е доста слабо известен като автор на разкази. Има само една книга издавана през годините с негови разкази, затова я взех, за да запълня тази малка ниша, да представим един много познат автор, но в едно малко по-различно амплоа, като автор на кратки разкази“, посочи издателят Николета Руева в предаването “Радиокафе. Тя самата се среща с творчеството на Греъм Грийн още в ученическите си години, тъй като учи в английска паралелка, където изучават английски и американски писатели.

"Издали сме два негови романа - “Кеят на злото“ и “Англия ме сътвори“, а сега и третата негова книга“, допълни Руева.

По разказа “Стаята в сутерена“, който е един от най-дългите разкази в сборника, е правен филм под заглавието“ Падналият идол“, излязъл в жанра мистерия-трилър през 1948 година, получил множество награди, сред които и 2 номинации за "Оскар", които Греъм Грийн получава за най-добре адаптиран сценарий.

Чуйте повече подробности от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00