Конкурсът стартира на 20 март и приключва на 20 май 2024 г., С това предизвиква студенти от най-престижните 7 български университета да създадат проект за обновление на софийско читалище, който има за цел да го превърне в активно културно средище. Такава е и мисията на всяко българско читалище от възникването на тези огнища на българската просвета, още от периода на Възраждането до днес. Студентите ще създадат проект за интериорен дизайн за помещения на софийско читалище. НЧ "Алеко Константинов 1897", което от няколко години е обект на обновления. Инвестиционната компания се вдъхнови от мисията, която е необходима за голяма част от читалищата у нас и реши да помогне с идеите си за по-нов и модерен интериорен дизайн на културния обект.
За Елена Георгиева, която е член на Настоятелството на НЧ "Алеко Константинов 1897", учител по професия и по призвание, преподавател по английски език, обновяването на читалището е мисия много близка до сърцето. Тя е член на настоятелството от 2 години.
"От 2 години активно работим читалището, което беше затънало в дългове, да заеме мястото което заслужава, да бъде пълно с живот, със школи, с различни състави и творчески ателиета", сподели тя в предаването "Радиокафе".
НЧ "Алеко Константинов-1897" се намира в близост до Испанската гимназия. Събитията които се случват в него са най-разнообразни – чрез наскоро закупения кино екран в балетната зала, освен различни концерти и творчески ателиета, народни танци, пантомима, хип-хоп, вече се правят и прожекции. Литературни и поетични вечери се провеждат поне два пъти месечно, а новоучредения Клуб на художника всеки месец представя български художници от близкото минало, посочи Георгиева. Тя допълни, че сградата на читалището скоро ще навърши 100 години, но досега не е правен основен ремонт. Изправени сме пред много предизвикателства, казват от ръководството.
"Оказа се, че от създалата се ситуация печелят всички, първо инициативата да се подпомогнат студентите и младите таланти е прекрасна, затова организираме това второ издание", каза Диляна Христова, генерален мениждър на инвестиционната компания организатор на конкурса. Той има за цел да вдъхнови студентите по "Интериорен дизайн" и "Архитектура" да демонстрират уменията си, да придобият практически опит и да се запознаят с професионалната среда, да насърчи ранната връзка между образованието и бизнеса, като гарантира бъдещ приток на квалифицирани специалисти.
"Търсихме по-интересен обект за конкурса по интериорен дизайн, решихме, че този път трябва да измислим нещо малко по-различно. Чрез наши контакти успяхме да се свържем с читалището, защото с тази прекрасна идея не само ще подпомогнем младите таланти, но можем да помогнем на читалището да набере средства за така необходимата реконструкция", поясни Георгиева.
Младите новатори ще имат на разположение два месеца, за да представят своите иновативни проекти за няколко от помещенията в НЧ "Алеко Константинов 1897", гр. София, на които да вдъхнат нов живот. Наградата за първо място е 5000 лева, за второ място - 3000 лева и за трето място - 2000 лева. Журито се състои от едни от най-добрите имена в сферата на архитектурата и интериорния дизайн у нас. Освен паричните възнаграждения, студентите класирали се в "топ 10" ще получат предложения за стаж по преценка на журито в техните архитектурни и интериорни офиси, което е ключът към професионалната среда на всеки прохождащ в сферата.
Още важни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...