Конкурсът стартира на 20 март и приключва на 20 май 2024 г., С това предизвиква студенти от най-престижните 7 български университета да създадат проект за обновление на софийско читалище, който има за цел да го превърне в активно културно средище. Такава е и мисията на всяко българско читалище от възникването на тези огнища на българската просвета, още от периода на Възраждането до днес. Студентите ще създадат проект за интериорен дизайн за помещения на софийско читалище. НЧ "Алеко Константинов 1897", което от няколко години е обект на обновления. Инвестиционната компания се вдъхнови от мисията, която е необходима за голяма част от читалищата у нас и реши да помогне с идеите си за по-нов и модерен интериорен дизайн на културния обект.
За Елена Георгиева, която е член на Настоятелството на НЧ "Алеко Константинов 1897", учител по професия и по призвание, преподавател по английски език, обновяването на читалището е мисия много близка до сърцето. Тя е член на настоятелството от 2 години.
"От 2 години активно работим читалището, което беше затънало в дългове, да заеме мястото което заслужава, да бъде пълно с живот, със школи, с различни състави и творчески ателиета", сподели тя в предаването "Радиокафе".
НЧ "Алеко Константинов-1897" се намира в близост до Испанската гимназия. Събитията които се случват в него са най-разнообразни – чрез наскоро закупения кино екран в балетната зала, освен различни концерти и творчески ателиета, народни танци, пантомима, хип-хоп, вече се правят и прожекции. Литературни и поетични вечери се провеждат поне два пъти месечно, а новоучредения Клуб на художника всеки месец представя български художници от близкото минало, посочи Георгиева. Тя допълни, че сградата на читалището скоро ще навърши 100 години, но досега не е правен основен ремонт. Изправени сме пред много предизвикателства, казват от ръководството.
"Оказа се, че от създалата се ситуация печелят всички, първо инициативата да се подпомогнат студентите и младите таланти е прекрасна, затова организираме това второ издание", каза Диляна Христова, генерален мениждър на инвестиционната компания организатор на конкурса. Той има за цел да вдъхнови студентите по "Интериорен дизайн" и "Архитектура" да демонстрират уменията си, да придобият практически опит и да се запознаят с професионалната среда, да насърчи ранната връзка между образованието и бизнеса, като гарантира бъдещ приток на квалифицирани специалисти.
"Търсихме по-интересен обект за конкурса по интериорен дизайн, решихме, че този път трябва да измислим нещо малко по-различно. Чрез наши контакти успяхме да се свържем с читалището, защото с тази прекрасна идея не само ще подпомогнем младите таланти, но можем да помогнем на читалището да набере средства за така необходимата реконструкция", поясни Георгиева.
Младите новатори ще имат на разположение два месеца, за да представят своите иновативни проекти за няколко от помещенията в НЧ "Алеко Константинов 1897", гр. София, на които да вдъхнат нов живот. Наградата за първо място е 5000 лева, за второ място - 3000 лева и за трето място - 2000 лева. Журито се състои от едни от най-добрите имена в сферата на архитектурата и интериорния дизайн у нас. Освен паричните възнаграждения, студентите класирали се в "топ 10" ще получат предложения за стаж по преценка на журито в техните архитектурни и интериорни офиси, което е ключът към професионалната среда на всеки прохождащ в сферата.
Още важни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..