Десислава Алексиева от Асоциация "Българска книга" за настоящите и предстоящи инициативи, свързани с четенето в месеца, който му е посветен:
"През април има серия инициативи за насърчаване на четенето. От 2 април започнаха "Маратонът на четенето" и "Походът на книгите" - четенето е забавно и интересно. Започва другата, "Четяща класна стая". И конкурс "Приключения без край" - деца със свои рисунки по книгите, които са чели. Четенето определя какво ще е нашето бъдеще. Децата могат и да рисуват, и да пишат. Текат и номинациите за "Рицар на книгата".
За по-големите - за нас е важно да се включват в кампаниите. Април е месец на четенето. Поне по 15 минути на ден - и да се усети промяната, която идва. Чакаме Пролетния панаир на книгата, срещи с автори, книги с автограф. Книгата е преживяване, което разширява хоризонтите ни. Важен е личният пример.
Алеята на книгата в края на май започва на 24 май - в градинката пред НДК са най-големия брой заглавия на едно място. Книгите отиват там, където са хората. Ще има над 80 срещи. На края ще има над 200 книжни събития. Показваме колко важно е да има разнообразна литература.
Читателят е също творец с книгите, които чете. Книгите, които сме прочели, създават от нас общество."
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..