Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори дебат от поредицата "РЕ-ТУР: Градът на фокус"

Междублоковите пространства: Запустелите поляни на обществения живот

Снимка: Евелина Стоянова

Изчезващите зелени пространства на София са един от симптомите на нейното хаотично разрастване през изминалите няколко десетилетия. Именно върху това акцентира вторият дебат от поредицата „РЕ-ТУР: Градът на фокус“. Той насочва вниманието към темата за междублоковите пространства в столицата и въпроса за мястото на природата в града.

Често грижата за зелените площи остава неглижирана, а на много места изчезват, коментираха пред Радио София арх. Слава Савова и арх. Симеон Малинов - ландшафтен архитект (Екипът на София).

„Много от запазените междублокови пространства се поддържат чрез самоинициатива, тези които все още са запазени, но друга голяма част са абсолютно изоставени или се оказват в ничията земя на тежки административни процедури“, каза арх. Слава Савова.

„Междублоково пространство е нещо изчезващо като термин в съвременното застрояване. Причините са много, но основно начинът, по който се планира средата в момента е доста различен, от това, което се правело преди 1989 г. Работи се на парче. Липсват цялостни решения, цялостни ПУП-ове, които са регулират средата, така че едновременно да има застрояване и споделени, зелени пространства между блоковете. В новите квартали на София почти липсват междублокови пространства“, допълни арх. Симеон Малинов.

По думите му, трябва да се върви в посока за цялостни градоустройствени решения.

Вторият дебат от поредицата „РЕ-ТУР: Градът на фокус“ – „Междублоковите пространства: Запустелите поляни на обществения живот“ ще се състои на 10 април 2024 г. от 18:30 ч., в Театрална зала на Културния център в СУ „Св. Климент Охридски“.

Серията на Културния център на СУ „РЕ-ТУР: Градът на фокус“ има за цел да извади разговора за архитектура и градоустройството от тесния кръг на професионалните среди и да насърчи диалога между граждани, активисти и експерти.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45