Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийни общности и ВЕИ

Снимка: Енергия за гражданите в България

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България", насочена изцяло към подпомагане развитието на енергийни общности. Националният онлайн портал има за цел да отговори на нарастващия обществен интерес към участие в колективни инициативи в областта на възобновяемата енергия и необходимостта от информационна подкрепа и достъпни ресурси по темата. Ползите за гражданите от участие в енергийни общности са множество. Освен независимост, достъп до сигурна, чиста и евтина енергия, енергийните общности осигуряват и възможност за допълнителни приходи на своите членове. За съжаление обаче, все още ниското ниво на информираност за възможностите за участие на гражданите в този тип инициативи е основна пречка пред масовото им навлизане в България.

Енергийните общности са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна правна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и др. желаещи съвместна инвестиция в енергия от възобновяеми източници. Подробности разказа д-р Мария Трифонова, преподавател в Стопанския факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски" и координатор на европейския проект SHAREs.

"Енергийните общности са социална иновация, която се сформира и се развива в рамките на ЕС вече над 15-20 години. Имаме хиляди, не мога да ви кажа точния брой, но постоянно се зараждат нови инициативи и се развиват. Най-активните страни са скандинавските, но също така Германия, Австрия и Нидерландия. Съседна Гърция също е държава, която последните няколко години набира скорост. Енергийните общности се използват като платформи, в които гражданите не просто инвестират свои собствени средства във възобновяема енергия с икономическа цел, но също така преследват различни социални цели. Такива са подпомагането на енергийно бедни граждани, които живеят в населените места и най-вече това е начин да вземат активно участие в енергийния преход", каза д-р Трифонова.


Тя посочи, че в България има само няколко пилотни инициативи, но те все още не са работещи. Община Габрово са инициирали подобен проект и вече са напът да го осъществят финално. Друга такава инициатива има в Стопанския факултет, създадена от няколко жени, която може да се превърне в първата женска енергийна общност в страната. Платформата е създадена за да обедини всяко съществуващо знание по темата, както и достъп до различни ресурси.

"Има още много работа по законодателната рамка така, че ние да се доближим до това, което вече е установено в други държави, но изисква и опит. Радвам се, че вече има пилотни инициативи и някои от тях са в напреднал етап на развитие, защото това ще даде също и обратна връзка към законодателите, къде са юридическите пречки, какво работи и какво не работи. Липсва юридическа практика, а това е много важно, защото гражданите все пак трябва да имат доверие в един такъв модел", каза д-р Трифонова.

По думите й  в Австрия се наблюдават много успешни модели, в които гражданите и производителите се обединяват в такъв тип енергийни общности, не за да инвестират в нова инсталация, а по-скоро за да имат гъвкавост и да могат да комбинират своите профили на потребление и производство, с което да спестят разходи от пренос и разпределение на електрическа енергия. Това би породило интерес в България, тъй като голяма част от първоначално изградените инсталации за соларна и ветро енергия ще излязат от режима, в който биват подпомогнати от държавата.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48