Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образователна платформа дава достъп до нови програми за училищата

Снимка: БГНЕС

Училищата в България вече могат по-лесно да предлагат на своите ученици нови програми и предмети по актуални теми, като програмиране и дигитални науки. Новата образователна платформа Буки.bg дава достъп до 15 готови цялостни програми, разработени уроци и материали, които са създадени от образователните организации "Училищна Телерик Академия" и "Технократи".  Всички общински и държавни училища в страната могат да кандидатстват за безплатни абонаменти за Буки.bg, както и да въведат нови образователни програми още през следващата учебна година. За целта те трябва да попълнят формуляр за кандидатстване до 26 април на сайта www.buki.bg.

Платформата подкрепя училищата да използват новите програми като осигурява всички необходими материали и полезни насоки за учителите, за да могат уроците да отговорят на нуждите и интересите на съвременните ученици. През учебната 2024-2025 г. ще са достъпни 15 готови програми, подходящи за ученици от III до XII клас и училища с различни профили и специалности. Подробности разказа Павлина Радославова, Маркетинг мениджър на "Училищна Телерик Академия".

По думите й вече е застъпена и програмата "Зелени технологии и устойчив свят". Тя обхваща физика, химия, биология, география и икономика, като ги съчетава по един интересен и игровизиран начин, който помага на учениците да се замислят за своя ефект върху природата. Тъй като е поднесено по интересен начин, децата се увличат хем да вземат решения за себе си и поведението си в съвременния свят, хем да научават много нови неща.


"Темите, които покриват програмите до голяма степен идват от самите ученици и родителите. До момента "Училищна Телерик Академия" има опит най-вече с организирането на безплатни школи за ученици в цялата страна и знаем именно от този опит, че родителите и учениците виждат голяма добавена стойност. Тя не е само в развиването на предметното знание на децата свързано с теми като програмиране, дигитални науки, безопасен интернет, но също така и развиване на умения, които са полезни - умения за учене, за мотивация, за това да продължат да учат дори когато е трудно, когато нещата не се получават. Това е много важно без значение дали едно дете ще реши в последствие да се занимава с програмиране, или с нещо друго", каза Радославова.

До момента през двете школи - "Училищна Телерик Академия" и "Технократи" са преминали около 25 хиляди ученици от 47 населени места от цялата страна. Първите 150 училища, които кандидатстват за платформата ще получат безплатен абонамент за материалите. Радославова заяви, че програмите подкрепят училищата, защото след като те са разработени са били и тествани.


"Нещо, което забелязваме с колегите въобще в образователния сектор е, че много училища се опитват да дават възможност на учениците да развият своите интереси в различни сфери. Това става чрез възможността да вкарват занимания по интереси, различни избираеми предмети, или разбира се извънкласни дейности. И това е начинът, по който могат да въведат програмите в училище", заяви Радославова.

Тя посочи, че едно от важните неща е учениците да са въвлечени в това, което се преподава, да имат интерес към процеса на учене.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите

На 18 май 2024 г., за 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите. Инициативата се организира от Френския институт в България, Министерството на културата и Столичната община. И тази година, жителите и гостите на столицата ще имат безплатен достъп до редица изложби, концерти, работилници, филми и обиколки с екскурзовод в..

публикувано на 15.05.24 в 15:26

С изложбата "310 години пишеща машина" НПТМ отбеляза 67 години от създаването си

На 13 май 2024 г. Националният политехнически музей навърши 67 години от своето създаване. По този празничен повод неговият екип кани жителите и гостите на столицата на специално подготвената нова изложба "310 години пишеща машина“ (визуална история). Повече за еволюцията на пишещата машина и приносът й за човечеството, разказа..

публикувано на 15.05.24 в 15:03

Фондация "Четири лапи" и район "Средец" с кастрационна кампания за бездомни котки

До 31 май продължава кампанията на Фондация "Четири лапи" и район "Средец“ за кастриране на бездомни котки. В програмата могат да се кастрират бездомни котки само от територията на район „Средец“. От „Четири лапи“ съветват хората, които искат да заведат бездомно коте за кастрация в клиниката, която е разположена на територията на конната база..

публикувано на 15.05.24 в 13:57

Отново да отворим сърцата си, пее Дивна в новата си авторска песен

"Осъзнах в последно време, че творчеството не е само да пееш, да свириш, да рисуваш. Ние проявяваме творчество с всяко едно решение, което вземаме ежедневно, което вярвам, че е в основата на това да живеем осъзнато." Това каза дивната певица Дивна  при своето гостуване в предаването “Добър вечер, София“. Певицата разкри, че за първи път си..

публикувано на 15.05.24 в 13:17

Откровената "Изповед" на Лев Н. Толстой в ново издание

Новото издание на книгата „Изповед" на великия руски класик Лев Н. Толстой вече е на българския книжен пазар, 140 години след публикуването й на руски език. Книгата описва вярата в нашето ежедневие и спазването на християнските ценности в отношенията ни с околните. Изданието е сравнително кратко, около 100 страници, но засяга много важни..

публикувано на 15.05.24 в 12:23
Надежда Георгиева в ателието си

3 творби по темите на живота в дебютната изложба на Надежда Георгиева

След доста години живот в Германия и кариера на криейтив директор за големи модни марки, Надежда Георгиева решава да се посвещава изцяло на изкуството. Наема си студио в Берлин и започва да търси собствен изразен език. За няколко години тя задълбочава артистичната си практика, включваща живопис, скулптура и виртуална реалност. Работи с..

публикувано на 15.05.24 в 12:04
С над 150 км/ч се е движил джипът по пловдивския бул.

Филип Лазаров: Пътната инфраструктура е по-важна от глобите

Задължително трябва да се подобри преподаването в автошколите , мерките да бъдат строги за шофьори, употребили алкохол и наркотици, а средствата от глоби да се инвестират в инфраструктура и пътна безопасност. Да не търсим сензация при всяка шокираща катастрофа и тепърва да се чудим какви мерки да вземаме, а да започнем още от възпитанието..

публикувано на 15.05.24 в 09:46