Платформата подкрепя училищата да използват новите програми като осигурява всички необходими материали и полезни насоки за учителите, за да могат уроците да отговорят на нуждите и интересите на съвременните ученици. През учебната 2024-2025 г. ще са достъпни 15 готови програми, подходящи за ученици от III до XII клас и училища с различни профили и специалности. Подробности разказа Павлина Радославова, Маркетинг мениджър на "Училищна Телерик Академия".
По думите й вече е застъпена и програмата "Зелени технологии и устойчив свят". Тя обхваща физика, химия, биология, география и икономика, като ги съчетава по един интересен и игровизиран начин, който помага на учениците да се замислят за своя ефект върху природата. Тъй като е поднесено по интересен начин, децата се увличат хем да вземат решения за себе си и поведението си в съвременния свят, хем да научават много нови неща.
"Темите, които покриват програмите до голяма степен идват от самите ученици и родителите. До момента "Училищна Телерик Академия" има опит най-вече с организирането на безплатни школи за ученици в цялата страна и знаем именно от този опит, че родителите и учениците виждат голяма добавена стойност. Тя не е само в развиването на предметното знание на децата свързано с теми като програмиране, дигитални науки, безопасен интернет, но също така и развиване на умения, които са полезни - умения за учене, за мотивация, за това да продължат да учат дори когато е трудно, когато нещата не се получават. Това е много важно без значение дали едно дете ще реши в последствие да се занимава с програмиране, или с нещо друго", каза Радославова.
До момента през двете школи - "Училищна Телерик Академия" и "Технократи" са преминали около 25 хиляди ученици от 47 населени места от цялата страна. Първите 150 училища, които кандидатстват за платформата ще получат безплатен абонамент за материалите. Радославова заяви, че програмите подкрепят училищата, защото след като те са разработени са били и тествани.
"Нещо, което забелязваме с колегите въобще в образователния сектор е, че много училища се опитват да дават възможност на учениците да развият своите интереси в различни сфери. Това става чрез възможността да вкарват занимания по интереси, различни избираеми предмети, или разбира се извънкласни дейности. И това е начинът, по който могат да въведат програмите в училище", заяви Радославова.
Тя посочи, че едно от важните неща е учениците да са въвлечени в това, което се преподава, да имат интерес към процеса на учене.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..
“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката Фани Куцарова , която е част от триото, а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..