"Идеята за този сюжет я имам години преди да напиша романа. Честно казано не вярвах, че ще тръгна към роман с подобна история, но ето, че това се случи. В един момент този сюжет много силно започна да ме дърпа, започнах да чувствам някакво желание да разкажа тази история, която все пак е контра-историческа, тоест противоречи на историческите факти, които познаваме, както и на географските факти. Написах първо един кратък разказ, в който има една история какво би станало ако Колумб не стигне до Америка, а вместо това отиде в Индия. И какво би станало ако американското местно население, т. нар. "индианци" дойдат в Европа", каза Тодоров.
Той добави, че ако се замислим какво би станало, ако се случи това или онова се отключват въображаеми светове:
"Това, че ние не можем да знаем какви биха били последствията от най-дребните ни избори е една голяма загадка, с която постоянно се занимаваме."
Писателят поясни, че сме свикнали да противопоставяме една наука на друга, едно изкуство на друго, а човешкият опит е сложен и се обръща към света по един много богат начин. В него винаги има някакъв момент на въображение, макар в науката също да има въображение. По думите му философията и литературата винаги са били органично свързани, а дори има твърдения, че самата философия би могла да бъде разглеждана като вид литературен жанр. Той даде за пример "Диалози" на Платон, което е художествен текст, но който е влязъл в канона на философията.
Тодоров посочи, че макар романът да не е за България, а да разглежда времето на конкистадорите, той се обръща към съвременния свят и говори за проблемите, които ние носим като модерни съвременни хора. Това са прекъсването ни на връзката с природата, контролиращото ни отношение към природата, отношението ни към другите народи и култури, както и към жените.
"Хагабула" не е книга, която ще даде една много ясна историческа представа за случилото се през онова време, но ще даде атмосферна представа. Все пак историята тръгва от това, как в Европа по това време е пълно със слухове, легенди и митове за откритията в Новия свят, че там има планини от злато, там е изворът на вечната младост и какво ли не. Героите, които отиват попадат не в Америка, каквато я знаем, а попадат в една черна планина на пъпа на света и действително откриват някакви фантастични неща", сподели авторът.
Наградата освен всичко друго дава възможност книгите да бъдат превеждани и популяризирани на европейската сцена, което е и основната цел на конкурса. По този повод Тодоров е получил серия от предложенията различни издателства извън пределите на България.
"Книгата е универсална, доколкото тя според мен има какво да каже на всеки читател, независимо от коя култура и къде се намира той. Защото много от книгите, които бяха номинирани се занимават с темата за локалното, традиционното, родното на фона на един глобализиран мултикултурен свят", каза Тодоров.
"Хагабула" е спечелил наградата "Роман на годината" в България и е имал много номинации за големи наши литературни конкурси. По думите на Тодоров много от читателите са споделяли, че това, което им допада е стила, езика, както и самата история, която е фантастична и в която няма български реалии.
"Балканските автори не са длъжни да бъдат заложници на своята балканска екзотика, балкански бит и действителност", заяви авторът.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.