Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ЕС въведоха нови правила за политическата реклама

Снимка: Георги Нейков

Предстоят избори 2 в 1 - как ще протече предизборната кампания и какъв образ създават медиите на политическата обстановка - послания и т. н. В Европейския съюз са в сила новите правила за политическата реклама, които ще се прилагат и на предстоящите избори за Европейски парламент през юни. Това съобщиха от Европейската комисия. Въвеждат се общи изисквания за прозрачността на тези реклами и се очаква гражданите да получат възможност да разпознават съобщения, които целят да повлияят на техните политически мнения и решения. Политическите реклами трябва да бъдат ясно отбелязани, предвиждат новите правила. Предстои да се въведе и механизъм за съобщаване на проблемни реклами. Подробности разказа медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ.

"Това е хубаво, че най-после се случва. Аз много отдавна съм настоявал за това, даже на собствен ход тук в България да го въведем. В крайна сметка рекламата и общотърговското слово върши това - убеждава те да си купиш някаква стока, да ползваш някаква услуга, да подкрепиш някаква кауза или идея, каквото се получава в предизборна кампания", отбеляза той.

Освен това добави, че е добре посланията да бъдат обозначени като реклама, както и да е ясно какви са техните финансовите източници, като по този начин мярката ще раздели политическата реклама от политическата журналистика.

"Нейна функция е, следвайки професионалните похвати на журналистиката, журналистите да търсят политиците, за да водят разговори с тях, да създават дебати вече с друга цел - не за да обслужват желанието на политиците аудиторията да ги подкрепи, а за да обслужват правото на информация на аудиторията така, че тя да прави собствен информиран избор", допълни той.

Доц. Лозанов посочи, че когато политиците започнат да плащат на журналистите, те унищожават качеството на журналистиката и я превръщат в нещо като реклама. Как интернет и социалните медии променят политическата комуникация? По думите му промените са сериозни и то не винаги в интерес на гражданите.

"Какво става, когато един политик общува през социалните мрежи? Просто изключва журналиста като посредник в комуникацията. Това е изключително съществено, защото работата на журналиста е да пази интересите на аудиторията и да не я превръща в лесна плячка на послания, които стигат до нея и които целят повече или по-малко да постигнат целите на този, от който тръгват те, а не да пазят нейното право на информиран избор и да дават възможност избирателят да създаде своя представа и да вземе своето решение", каза доц. Лозанов.

Той отбеляза, че интернет носи много вреди, като една от тях е самоинформирането, а то е същото като самолечението. Освен това сподели, че изказът на политиците много зависи от тяхното възпитание и често пъти политиците съобщават очевидни неща по такъв начин, че да изглеждат уязвяващи за опонента. По думите му политиците трябва да бъдат санкционирани, когато правят уязвяващи изказвания и най-вече да се пазят от фрази, които подменят и фалшифицират политическия дебат.

Той посочи, че в момента се намираме в много тежка политическа ситуация, която е "криза на либералната демокрация". Към нея има много нападения от автократорски режими (Москва, Китай, Латинска Америка, Индия).

"Та даже и в границите на ЕС, което намират все повече подкрепа и все повече се мотивират в желанието си да пенсионират либералната демокрация и да подберат нейния модел. Те разчитат на Тръмп и според мен, ако той спечели изборите през есента, общият климат на евроатлантическия свят ще се промени много сериозно. Общият климат досега беше на толерантност, свобода и благоденствие и има голяма вероятност да загубим тези характеристики на живота си", подчерта доц. Лозанов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00