Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да планираме пенсионното си осигуряване?

Снимка: Радио Видин

Възможно ли е да постигнем независимо финансово състояние на старини? По темата говори Йордан Генов, изпълнителен директор на MoitePari Consult. Той има над 10 години опит като консултант във финансовата сфера. Завършил е успешно програмата за Дипломиран финансов консултант на Института на дипломираните финансови консултанти (ИДФК). Член е на борда на Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE), част е и от международната общност за финансови консултанти Financial Caddie.

"Процесът на подсигуряване трябва да започне възможно най-скоро. Най-добре би било това да се случи още, когато започнем да получаваме първите си доходи и през 20-те и 30-те си години да започнем да отделяме част от тези доходи за пенсионните си години. Проблемът е, че тогава обикновено сме на етап в живота си, в който има много други неща, за които трябва да се погрижим и те са с по-кратки срокове. Да си подсигурим първи дом, да градим семейство, да подсигурим образованието на децата си. Истината е, че обикновено и съвсем разбираемо приоритетите на хората са да подсигурят първо тези не малки и по-краткосрочни финансови цели. И чак обикновено в 40-те и 50-те си години започват вече да се усещат, че трябва да помислят и за пенсионните си години, а да не разчитат само на държавата, защото това ще доведе до драстично намаляване на финансовия ни стандарт след това", каза той.

По думите му ако започнем да се осигуряваме по-късно ще трябва да отделяме повече средства, отколкото ако сме започнали да се осигуряваме по-рано. Той отбеляза, че в момента има много и най-различни финансови и спестовни инструменти, в които можем да инвестираме, като пренесем покупателна способност на тези спестявания, тоест те да не бъдат изяждани от инфлацията, а дори и да ги увеличим. Често срещани алтернативи са доброволните пенсионни фондове, застрахователни инструменти, взаимни фондове дистрибутирани от банките, както и самостоятелно отваряне на акаунт при инвестиционен брокер. Генов отбеляза, че поради непознаването на тези методи българите избират най-разпространеното нещо - недвижимите имоти.


Относно криптовалутите той каза:

"Целта им е да бъдат алтернатива на сега съществуващата финансова система и дали това ще се случи или не, никой не знае. В някой момент те ще заемат тази роля и ще изместят сегашната финансова система. Има хора, които вярват, съответно влагат парите си в различни криптовалути, има хора, които не вярват и не ги влагат. Това, което мен всъщност ме притеснява е, че голяма част от хората, които влагат парите си в криптовалути ги влагат просто заради една евентуална много висока доходност, която ще получат. Без въобще да се опитват да вникнат във фундамента, кои са потенциални добри проекти на криптовалутите... Един вид ги използват като едно казино. И това е нещото, което е притеснително, защото когато има голям брой хора, които използват криптовалутите по този начин, и както вече сме наблюдавали дълги години, те стават много латилни - имат много резки повишения и резки спадове на своята стойност. Това може да направи така, че много хора да загубят много пари."

От друга страна инвестицията в имот е нещо, което изисква значителен финансов ресурс. Този ресурс е вложен в един конкретен актив, например апартамент, но на този актив могат да му се случат всякакви неща (пожар, наводнение, земетръс и др.), поoчерта Генов.

"Имотите са на сериозни цени, това е голям ресурс, а пък доходността от наеми на фона на тези цени в момента не е толкова атрактивна, че да загърбим останалите финансови инструменти", каза той и добави, че усилията там са по-малко, отколкото менeжирането на недвижим имот."

Според думите му половината от средствата за пенсия се покриват не от вноските, които ние правим в пенсионни фондове, а от данъците. Рискът за поколенията в дългосрочен план е, дали ще има достатъчни данъчни постъпления, които да финансират пенсионната система. За да има достатъчни данъчни постъпления, трябва да има развиваща се икономика, която да създава добавена стойност и печeливши бизнеси, които да генерират данъци в хазната.

На 23 април 2024 г. ще се състои безплатен уебинар "Пенсионирането - мисията възможна", на който ще бъдат дискутирано как човек може да определи каква пенсия е реалистично да получи на базата на сегашното си положение и на какви доходи се осигурява. Всеки желаещ може да се запише на страницата https://www.moitepari.bg/

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17