Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тук-Там" подкрепя наши студенти в чужбина

Снимка: Радио София

"Тук-Там" - Глобалната мрежа за успех на младите хора на България отвори врати за новото издание на стипендиантската си програма. От 2016 година общността инвестира усилия в образование, професионално развитие и информираност. Чрез фонд "Иди, учи и се върни" организацията инвестира в стипендии за магистратура в чужбина на мотивирани българи, които после прилагат наученото у нас. "Тук-Там" вярват, че образованието е ключово за развитието на младите хора и Фондът е "дългосрочна инвестиция в по-яркото бъдеще на България", според тях. Фондът за стипендии тази година е най-големият досега – 200 хиляди лева.

Той е отворен за кандидати, които:

● Планират магистратура в чужбина:

○ Общи стипендии: без ограничения за сферата на обучение

○ Специализирани стипендии в конкретни области (Технологии и компютърни науки; Предприемачество; Декарбонизация и енергиен преход; Хранене Смисъл;) - допустимите специалности за тези стипендии са описани на страницата fund.bg

● Искат да се развиват в гейминг индустрията:

○ Стипендия на Good Game и Тук-Там за кандидати в програмите на ARC Academy за една от четирите специалности - Game Design, 3D Art, Concept Art, Game Programming.

За кого е отворена програмата, как може да се кандидатства, какъв е добрият пример до момента разказа Лилия Мержданова от "Тук-Там".

"Образованието стои на много важно място не само пред мен като млад, мотивиран човек, но и пред каузата на "Тук-Там". Ние смятаме, че инвестицията в добро образование е най-важното нещо, което един млад човек може да направи. Защо? Защото първо то ти дава повече възможности за реализация, отваря ти много врати. Ние вярваме, че всеки млад човек в България трябва да има шанс за успех и всъщност част от този успех е да имаш добро образование. Това възпитава не само добрите примери, но това възпитава и един човек да има добра гражданска позиция, и след това да предаде нататък. Това е нашата кауза", заяви тя.


По думите й младежите, които заминават да учат магистратура след това се завръщат в България и прилагат наученото. Подкрепата, която им бива оказвана от "Тук-Там" не е само финансова, но е и всякаква, през цялото им следване:

"Ние сме постоянно до тях, имаме месечни срещи, всеки месец се чуваме със стипендиантите. Зимата, когато си дойдат за ваканцията имаме срещи с тях, градим една общност от стипендианти вече над 55 младежи през годините, които сме подкрепили. После, вече не само, че в лицето на екипа на "Тук-Там" имат подкрепа, но и те като общност се подкрепят."

От създаването на фонда до момента са инвестирани половин милион лева в стипендии на младежи, които са заминали да учат магистратура. Общо те са около 56 човека.  

"Освен общите и специализираните стипендии, тази година за пръв път правим една колаборация с Good Game и ARC Academy, с която ще подкрепим деца, които искат да се развиват в сферата на креативните индустрии и гейминг индустриите, в някои от двугодишните специалности в ARC Academy", сподели Мерджанова. Тя посочи, че средствата за стипендиите се събират по два начина - чрез индивидуални дарения, както и чрез дарения на различни компании.

"Бизнес средата еволюира спрямо нуждите на дадено общество. Неслучайно са може би тези специалности като компютри и технологии, екология и други. Компаниите също инвестират в младите хора, защото това е двойна инвестиция - първо подкрепяш някой и след това той може да се върне, да промени средата, да работи в дадения бизнес, като приложи всичко това, което е научил навън. "Тук-Там" е доверен партньор на много компании от много години и покрай голямото ни събитие, което правим "Кошер", не случайно в него се включват 130 компании. Защото виждат в наше лице не само връзката, която "Тук-Там" прави между младежите и бизнеса чисто като процес, по който аз искам да наема един млад човек, но те виждат смисъла от това да инвестираш", посочи тя.  

Крайният срок за кандидатстване е 26 април 2024 година. Кандидатурите се събират на страницата https://tuk-tam.bg/fund

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41