Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преносим зелен град и други иновации на фестивала Нов европейски Баухаус

Снимка: Лили Големинова

Като градско радио, нас много ни вълнуват намесите в градската среда. Именно тя, в комбинация с архитектурни иновации, с културни пърформънси и различни изразни средства или с активното участие на гражданите, е събрана в момента в Брюксел за фестивала Нов европейски Баухаус.

Самото място събрало всичко това е много интересно – така нареченият Парк на петдесетгодишнината, със създаването на който се отбелязват 50 (тогава) години на Белгия като независима държава. След това, вече през 1888, за Международното изложение на науката и индустрията, е построен и дворец в неокласически стил, около който сега са разположени няколко впечатляващи музея – на автомобилите, на авиацията и Кралския музей за изкуство и история. Тук се намира третата най-богата колекция от мумии в света (след тези в Египет и на Британския музей). Именно сред коли, самолети и картини – на открито и на закрито – са подредени градските намеси, визуализирани по различен начин.


Темата на фестивала Нов европейски Баухаус 2024 е текстилът (четвърти по вредни емисии сектор и трети по използване на водни ресурси и земя), текат дискусии на високо ниво как да се преборим със свръхконсумацията, как да променим мисленето на хората и да има повече и по-качествено рециклиране. През целия ден текат различни спектакли, които свързват градския дизайн и изкуството, сетивен театър, представят се апликации, благодарение на които всеки може да на прави нов дизайн на градска точка, има щандове, демонстриращи цяла палитра от наистина зелено и артистично мислене. Българската следа тук е шишеяда, представен от „БГ бъди активен“, заедно с концепцията им за спортни събития без отпечатък.

На открито има няколко впечатляващи инсталации - преносим зелен град, изчистена бамбукова композиция и гъсеницата (caterpillar), която комбинира иновативно дизайнерско мислене с устойчиви материали.


Хубаво е да си припомним какво се крие зад това понятие Нов Европейски Баухаус, а именно че водещите принципи са устойчивост, включване и красота, и начините те да бъдат в хармония. Това е начинът идеите и целите на Зелената сделка да бъдат плавно пренесени в реалния ни живот, а ние, европейците, да можем да си представяме и мечтаем, заедно да изграждаме пространства или да променяме съществуващите, да се грижим за тях и те да бъдат достъпни за всеки. И ако това ви звучи прекалено нереално или захаросано, то можете да погледнете финалистите в категориите, в които тази вечер ще бъдат връчен наградите за Нов Европейски Баухаус  и ще се убедите, че такива градски намеси и промени се случват (разбора се, с финансовата помощ на различни инструменти и на бизнеса).

Тази година сред финалистите има един български проект, софийски при това - „От бетон до култура“ (Concrete to Culture) на фондация „Колектива“, който превърна покрива на един бизнес център в място за концерти, гледане на филми, представления, празници, давайки ново пространство на хората. И на предните издания техни проекти бяха финалисти (Реките на София) или дори отличени (Danube Lab Design миналата година).Сега се борят за наградата в категорията „Възвръщане на чувството за принадлежност“ (Regaining a sense of belonging) в раздел „Шампиони“ (всяка категория има номинации за шампиони, тоест вече утвърдени организации и нови звезди).Има десет номинирани проекта в тази категория, като останалите са от Португалия, Финландия, Испания, Латвия, Нидерландия, Малта, Словения и Босна и Херцеговина. Да, сред финалистите в петте категории има и проекти от държави извън ЕС като Сърбия, както и от Украйна. Възстановяването на Украйна в посока на този различен, включващ и удобен градски дизайн е другата водеща тема на фестивала.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Лили Големинова
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00