По думите й целта на проекта е била да отпразнува талантите, които чужденците носят в България. Те може да са в сферата на изкуството, музиката, бизнеса, спорта, социалната дейност и кулинарията.
"Нашата цел беше да покажем един алтернативен поглед към миграцията, тъй като в публичното пространство много често се говори за миграцията като за проблем, нещо, с което трябва да се справяме. А пък нашата теза е обратната. По принцип успешните държави и градове в 21 век са тези, които привличат мигранти и могат да се възползват от техния потенциал, таланти, идеи, свежи погледи и иновации", отбеляза тя.
По темата се включиха Рашид Хасан от Сирия и Куба Данилович от Полша. По думите им те ще свирят кюрдска музика, която е малко позната у нас. Тя ще бъде с модерно звучене - микс от електрическа китара и фънк барабани. Куба и Рашид са се запознали преди година в парк в София и са организирали музикално събитие.
"На събитието ще има музиканти, някои от които свирят западна музика - поп, рок, но Куба и Рашид са с по-ориенталска музика. Имаме също така двама стендъп комедиенти, едното момиче е от Полша, но голяма част от тях се познават. Ние казваме, че София е един малък град и всички се познават, но не е така. Сега ще може да се създадат и още културни връзки. Имаме една поетеса от Иран, много известна, тя е публикувана в целия свят, има и една група инпро театър, те са от Украйна, Германия, Гърция и може би още една-две държави. Има също така една много интересна банда, казва се "Див плет", те са мъж аржентинец, две жени от САЩ и един българин. Те свирят традиционна българска музика такава, каквато те си представят, че българите би трябвало да харесват, но много години не са намирали в България. Един вид чужденци от Северна и Южна Америка възраждат нашите собствени традиции", сподели Иванова.
Събитието е с вход свободен и ще се проведе на български и английски.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...