Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизайнът и естетиката преди AI

Част от творбите на Теодор Лулчев
Снимка: Архив на дизайнера

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев.

Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април.


"Бягам от правене заради самото правене и за да дам някаква утилитарна стойност, заради функционалното предназначение приемам да наричаме бижута малките ми кавалетни неща – каза пред БНР-Радио София Теодор Лулчев. – Голямото пространство е подходящо за големи работи. В Дания се научих, че качеството в малката форма ще даде решение за промяна в голям размер."

Авторът гарантира, че в тази изложба зрителите няма да се срещнат с изкуствен интелект. Напротив – ще открият историите зад два стола за отмора, като се докоснат до инспирацията на дизайнера и проследят мисловния и работния процес.


Лулчев разказа за столовете и творческия процес и естетическото преоткриване на града и човешката среда, какво и взаимодействието и противодействието с изкуствения интелект.

Той подчерта характерното за твореца и интелектуалеца съмнение и търсене, както и непогрешимостта и неколебанието на ИИ в епохата, чието начало наблюдаваме.

Като преподавател Лулчев каза, че не може да научи студентите на трудолюбие или на естетика (те сами ще я открият), но иска да им отвори прозорци“.

В ефира се включи и негов ученик, който призна, че се вдъхновява от Теодор Лулчев.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.


  • Теодор Лулчев е роден през 1964 в София. През 1983 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства, наричано така до 2009, а след това преименовано в Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ в София, специалност „Метал“. Висшето си образование завършва в Националната художествена академия (НХА), специалност „Индустриален дизайн“. Продължава образованието си в Institute of Precious Metals (Институт за ценни метали – Institut for Ædelmetal), Копенхаген, Дания, специалност „Дизайн на бижутерия“. В творческата си биография Теодор Лулчев има над 30 участия в изложби в България и чужбина (в Северна Македония, Холандия, Дания, Испания, Германия). Има четири самостоятелни изложби, две от които в Дания. От 1995 до 1999 д-р Теодор Лулчев е хоноруван преподавател към катедрите „Индустриален дизайн”, „Дизайн за детската среда“ и „Метал” в НХА по дисциплината „Компютърно проектиране”. От 2010 до 2019 преподава в Нов български университет по програма „Дизайн на опаковката”, а от 2019 досега e редовен асистент в катедра „Индустриален дизайн” в НХА. В катедра „Мода“ на НХА преподава дисциплината „Приложна графика”.
    Членува в СБХ, в „Камарата на дизайнерите в България”, както и в  творческия профсъюз DANISH CRAFTS в Кралство Дания.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25