Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души.
Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците.
Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев - експерт-анализатор, след изследване по проект на фондация „Европейски институт“:
"Обикновено в България се получава статутът, а след това тези мигранти се насочват към други, в повечето случаи – по-силно развити и по-богати страни с по-добре работеща социална система, може би такива, в които има и по-голяма украинска диаспора и т.н."
Липсата на информация за социалния и здравния статут на пристигащите бежанци у нас е проблем, отчитат още от фондацията.
По думите на Желев, българската, приемаща страна и българските институции в началото на 2022 година, когато избухна бежанската криза, общо взето са успели някак си да овладеят и да се справят с този огромен стрес в системата под формата на истински поток от стотина хиляди души за 2 месеца и половина. Но нашата система за социална закрила е била в шок. Опитала се е да предостави услуги, място за настаняване и храна, но не е проведено т.нар. социално интервю, което по закон и по наредба би трябвало да снеме цялата тази информация за хората – откъде, с кого идват, с какви средства разполагат, какво образование и професионална квалификация имат, биха ли искали да работят в България, биха ли искали децата им да посещават училище, какви езици знаят и т.н.
В резултат на това от един момент нататък става много трудно да се предоставят адекватните социални услуги и подпомагане на украинската общност в България.
По мнението на анализатора, дори и сега не е късно да се проведат въпросните социални интервюта и това ще помогне за по-бързата и добра интеграция на украинските бежанци, които остават у нас, незнайно докога.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..
Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..