Георги Михов от сомелиер.бг за Wine Women Show, което ще се проведе в неделя, 21 април от 12 до 18:30:
"Всъщност това е винено изложение, където изложителите са дами и те правят вината. В България е уникално - дамите са по-голямата част от енолозите тук. Винарството е трудна професия, но през година дамите успяха да се докажат като много мъжки момичета и правят едни от най-хубавите вина.
Знаем си във винения свят, че дамите са абсолютно равни и вината им не отстъпват с нищо. Работата с чашката е най-малката, има тежка работа с маркучи преди това. Тези, които работят в малки изби - а те са мнозинството - са one man show, one woman show.
Идва сезонът на новите реколти, паправени през септември-октомври. Над 150 са, предимно бели, розе и малко червени. Розето е много популярна категория и може да се каже, че винените категории станаха целогодишни.
Пенливите вина започнаха да стават популярни и тук, след бума на просекото 2012-9. В България нещата идват със закъснение и особено дамите много харесват пенливи вина.
Жените купуват повече вино, имат повече интереси. В моите курсове от по 15 човек, ако има 4 мъже, вече казваме, че са много. Ако един мъж купува вино, то е за жена му.
Важно е когато се дегустира, вината да се градират. Да не се дегустират ведната мощни червени, след тях няма да усетим ефирните бели. Танините и тялото притъпяват рецепторите и губим много.
Това ни е трето издание, вече се знае, но като цяло дамите преобладават. Сега имаме 19 производителя, изби, които произвеждат тези над 150 вина. Много хора приемат, че дамите са по-добри дегустатори.
Виното не е толкова динамично като модата. Дамите правят натурални, по-модерни вина. Новите течения не са голяма част. Изложението ще протича пивко, от 12 до 18:30. Ще има и един изложител на премиум белгийски шоколад. Тук идеята е когато някой дойде да опита, да си поговори с хората, които ги правят и после да знае какво да пие."
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..