Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Снимка: архив

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?”. Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области:

-  Благосъстояние на децата

-  Семейна среда и алтернативни грижи

-  Закрила от всички форми на насилие

-  Правосъдие за деца

-  Ранно детско развитие

-  Образование

-  Здравеопазване

-  Спорт, култура и свободно време

-  Детско участие

Представянето на доклада на НМД се състоя в сградата на Народното събрание по време на заседанието на Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта.

Пред Радио София Георги Еленков - директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата съобщи, че за първи път откакто съществува мониторинга, НМД поставя на държавата оценка - добър 3,59.

Той добави, че проучването е базирано на данни от над 25 национални, държавни и общински институции, както и на анализа и оценките на 41 автори и 7 външни оценители. Взето е предвид и мнението на над 3 200 деца, младежи и възрастни, участвали в анкетите за тазгодишното издание.

„В област „Правосъдие за деца“ имаме значително повишаване на оценката - добър 3,77, тъй като отчитаме, че през 2023 г. се приеха редица значими нормативни промени в НПК, в инструкцията на реда за задържане, в Закона за МВР, които да гарантират по-добър достъп на деца в контакт и конфликт със закона до щадящо и дружелюбно правосъдие. В сферата на „Детско здраве“ имаме по-висока оценка - среден 3,49“, каза Георги Еленков.

По думите му, в сфера „Благосъстояние на децата“ все още оценката остава твърде ниска – среден 3,24.

„Все още твърде много деца в България са в риск от бедност, в социална изолация в следствие на бедността. 26,1% от децата в България са в риска от бедност“, уточни Еленков.

Той изтъкна, че за пета поредна година у нас няма приета Национална стратегия за детето. Това е в пряко нарушение на законодателството на България и Закона за закрила на детето, каза Георги Еленков.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45
Борко Чучков - артистичен директов на Sofia Summer Fest

Откриха Sofia Summer Fest 2025

Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...

публикувано на 11.07.25 в 17:35

"Витоша летен фест" ще се проведе тази неделя за 11-ти път

"София – европейска столица на спорта“ и Столична община канят почитателите на планината и нейната прохлада на "Витоша Летен Фест, 2025". Единайстото издание на спортния празник е на 13 юли, неделя пред хижа "Момина скала" и включва плининско колоездене и планинско бягане с атрактивен награден фонд, туристически поход, безплатен алпийски тролей над..

публикувано на 11.07.25 в 17:30

Андрей Димитров: В момента нещата вървят в положителна насока

Въпреки динамичните събития около казуса, в момента нещата вървят в положителна насока, тъй като от вчера става ясно, че областният управител е поел ангажимент имотът да не бъде продаван. За мен това е стъпка в правилната посока. Разбира се, работата няма да спре до тук, има още много път да се извърви, така че отговорността на институциите тепърва..

публикувано на 11.07.25 в 16:32
Георги Илиев

Институциите трябва да се разберат кой коя част от имота иска

Кметът на Слатина Георги Илиев коментира във Фейсбук темата за държавния имот с адрес бул. “Цариградско шосе” 125, който бе разчистен от граждани, а след това влезе в списък с държавни имоти с отпаднала необходимост. Във Фейсбук той написа следното: “Днес проведох среща и получих уверение от областния управител Стефан Арсов, че държавният имот с..

публикувано на 11.07.25 в 15:43