Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Догодина в Столичната община

Всеки квартал или населено място с център за приемане на всякакви отпадъци

"Зелен острови" от този месец има и в район "Илинден"
Снимка: Столична община

Всичките 24 столични района са обхванати от системата за разделно събиране на опаковки и отпадъчни материали, но тя ще бъде разширена с разполагане на центрове и площадки за безвъзмездно предаване на отпадъци от домакинствата.

Предвижданията са поетапно до края на 2025 г. във всеки квартал или населено място на територията на Столичната община да се разположи център, чрез който да се обхванат потоците отпадъци от хартия и картон, пластмаса, стъкло, метали, електрическо и електронно оборудване, опасни отпадъци от бита.

Това съобщава Никола Лютов – зам.-кмет в н​​​аправление "Правен и административен контрол", в отговор на питане от общинския съветник Вили Лилков, включено в днешното заседание на СОС.

На площадките ще се предават едрогабаритни и отпадъци от домашни ремонти, ел. оборудване, техника, батерии и акумулатори, масла, живачни и луминесцентни лампи, хартия, автомобилни гуми, градински отпадъци (клони, листа и трева).

Първите площадки се предвижда да бъдат изградени в район "Витоша", "Люлин", 2 - в "Кремиковци". Ще се реновират площадките в район "Връбница", с. Мрамор и други.

Първите 5 „зелени острова“ в ж.к. "Надежда" са посрещнати много добре от жителите и са обособени още 15.
До тях достъп има определени домакинства, ангажирани с разделното събиране.

От началото на инициативата "Компостирай вкъщи" през 2005 г. досега на домакинствата са раздадени над 12 000 компостера.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник-кметът на столицата Никола Лютов в СОС, вдясно е председателят Цветомир Петров.

Зам.-кметът на София Никола Лютов няма да подава оставка

Заместник-кметът с ресор "Строителство" в София Никола Лютов заяви, че няма да подава оставка. Тя бе поискана от жители на "Горубляне", които вчера затвориха за движение бул. "Цариградско шосе". Според тях Лютов е замразил важни за населеното място инфраструктурни проекти. Протест на жителите на столичните квартали "Дружба 2" и..

публикувано на 23.09.25 в 18:17
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Няма как ремонтът на "Топлофикация София" в "Дружба 2" да не се случи

" Казусът с "Топлофикация София" се превръща в поредните глупости, които господин Пеевски е казал и е много хубаво, когато човек говори нещо, все пак малко да проследи фактите". Това заяви пред БНР кметът на София Васил Терзиев : "Фактите са, че дружеството имаше към два милиарда задължения, когато аз постъпих в длъжност . Те са натрупани преди..

публикувано на 23.09.25 в 13:33

Технически проблем пречи на платеното паркиране в София

Временен технически проблем с обработката на СMС-ите за платено паркиране е възникнал тази сутрин в София. Това съобщиха от Центъра за градска мобилонст. Проблемът не е от страна на ЦГМ и се работи активно за отстраняването му. През това време няма да се налагат санкции. "Извиняваме се за неудобството. Щом услугата бъде възстановена, ще съобщим веднага",..

публикувано на 23.09.25 в 11:09

Столичният кмет иска детайлно разследване за 15 г. назад в "Топлофикация"

Столичният кмет Васил Терзиев настоява в свой пост във Facebook за детайлно разследване на "Топлофикация София" за последните 15 г. Така, по думите му, ще стане ясна истината, а виновните за състоянието на дружеството, ще понесат своята отговорност. "Софиянци имат нужда от прозрачност, стабилност и модерна енергийна услуга – не от нови..

публикувано на 23.09.25 в 10:46

Променят временно маршрутите на автобусни линии № 23 и 24

Заради ремонт на ул. “Кестен“ днес и утре се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. “Кестен“ между ул. “Христо Станишев“ и ул. “Железопътна“. През двата дни автобусите от линии №23 и №24 само в посока автостанция “Орландовци“ ще се движат по променен маршрут: от гара “Курило“ и кв. “Бенковски“ по съществуващите маршрути до кръстовище..

публикувано на 23.09.25 в 07:35

Протест на жителите на столичните квартали "Дружба 2" и "Горубляне" (ОБНОВЕНА)

Движението по бул. "Цариградско шосе" в София  е възстановено. По-рано то беше затворено от два протеста.  Жители на софийския квартал "Дружба" протестираха заради  предстоящото спиране на топлоподаването в района. Граждани от квартал "Горубляне" протестираха с искане на оставката на заместник-кмета на София по направление "Обществено строителство"..

публикувано на 22.09.25 в 19:05

Протестиращи от "Дружба 2" и "Горубляне" може да затруднят движението по "Цариградско шосе"

Очаква се да бъде затруднено движението по "Цариградско шосе" заради провеждането на два протеста в столицата - на жители на Горубляне и на живеещи в столичния квартал "Дружба 2" заради планиран ремонт през зимата на "Топлофикация - София".  "Предстои всеки ден да изразяваме своето недоволство срещу плановете за 3 месеца "Дружба 2" и целият район "Искър"..

публикувано на 22.09.25 в 16:46