На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".
В предаването "Радиокафе" с акцент по темата е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова.
"Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност на младото поколение за сценични изяви на престижна сцена Смятам, че това е изключително важно за стимулиране на целия процес на духовно израстване на децата и младите хора, на тяхното въображение и креативност и възможност да получат достъп до живото изпълнение и съприкосновение с публиката, да усетят магията от контакта с нея. Това всъщност е изключителен стимул за бъдещото им усъвършенстване, развитие и реализация", сподели Ваня Пешева.
В тазгодишното издание на "Артис" ще може да се види интересен синтез на изкуствата.
"Първоначално започнахме само с прояви в областта на класическата музика, но тази година реших, че едно „сливане“ на изкуствата би било прекрасно като идея - не само за младите творци. В изкуството стремежът е да се развие талантът във всички сфери – в поезията, изобразителното изкуство, в театъра", разкри тя и допълни, че изкуството е отправна точка към много повече духовност, просветление, естетика, от които обществото ни се нуждае. Младото поколение формира своята ценностна система на базата на този културен капацитет", подчерта още Пешева.
Фестивалът започваме на 30 април в Зала 9 на НДК с клавирен концерт на деца от НМУ „Любомир Пипков“ София и с изложба на млади творци от Частно училище по изкуствата „Артис“.
В рамките на събитието ще се реализират 4 събития.
На 11 май в НДК, зала 9 ще последва концерт, представен от млади български таланти и артисти с международен престиж. Ще гостуват двама млади виолончелисти от Виена – Александър Симич, студент в университета за музика и сценични изкуства, артист с много активна концертна дейност, започнал с дебют на 16 години в Карнеги Хол, където печели несамо овациите на публиката, но и тези на музикалната критика. На сцената на фестивала той ще изпълни Рахманинов – „Соната за виолончело и пиано“. Другият участник е Кристина Басили, която вече е завършен артист, с много ангажименти и концерти в престижни зали. Солист е на филхармонията в Лос Анджелис и Виенски камерен оркестър, с изключително актива концертна и звукозаписна дейност с много изпълнения, включително и премиерни на съвременни произведения, тя вече е и преподавател във Виена и Грац, Австрия. С нея ще се състои и Майсторски клас с децата от Националното музикално училище.
Йоана Милкова е част от оформлението и идеята на третото събитие от фестивала – музикално-поетичен спектакъл. Тя сподели, че идеята за него се е зародила много спонтанно.
"Аз лично имах нужда да се докосна до повече изкуства и тази идея за преплитането на всички тях, които носят в себе си тази магия, ми се стори много подходяща. Реших да направя музикално-поетичен спектакъл, тоест на фона на музикално изпълнение не само да се четат стихове, но и да се изиграят пред публиката, за да се зареди тя с енергията и емоцията която носи поезията - разказа Йоана Милкова. - Щастлива съм, че ще мога да го реализирам с помощта на едни прекрасни млади актьори."
В музикално-поетичния спектакъл са включени изпълнения на деца от музикалното училище на арфа, класическа китара, пиано, цигулка, които са лауреати на множество награди и конкурси.
На 26 май - 19.00 часа Софийска градска художествена галерия, камерен концерт на Алваро Коллао Леон – саксофон и Евгения Радослава – пиано, блестящи изпълнители, чиято артистична кариера включва солови и камерни концерти в най-престижните зали и фестивали в Европа, Азия и Америка и съпътстващо събитие изложба с картини и видео импресии на художничката Дарина Янева и поетесата Миглена Дикова.
Фестивалът се организира с подкрепата на Столичната община
Още подробности за програмата на на фестивала "Артис" чуйте в разговора на Лили Големинова.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..