"През 2020 г. Конституционният съд дерогира сроковете, с които можем да отчуждаваме тези имоти. Отчуждаването е лесен способ за придобиване на земи, защото е по-евтин, по-бърз, властнически способ. С това решение на КС общината беше поставена в позиция да очаква или собствениците да дарят, или да се изкупят. Този метод е скъп, пазарните цени вече са се променили", обясни пред БНР кметът на район "Триадица" Димитър Божилов.
Затова той предлага рационален вариант – имотен фонд, с който общината да оперира, своеобразен "квартал на обезщетените".
"Тези имоти да служат като насрещно вземане, с които ние да обезщетим тези собственици. Аз го наричам "квартал на обезщетените".
Ако един човек притежава 4 декара в Южен парк, ще може да получи 1 декар в този квартал, тоест размерът на квартала на обезщетените ще бъде поне 4 пъти по-малък от зелените площи, които сега са притежание на частни лица. В парцелите, с които могат да бъдат обезщетени, те ще могат да правят нещо, посочи кметът. Сега собствениците плащат единствено данъци за имотите си в парка.
Според Божилов така зелените пространства в София, включително в междублоковите пространства, ще бъдат съхранени.
Държавата може да бъде проактивна, категоричен е районният кмет. Според него това трябва "да стане много оперативно, без нови работни групи и комисии на комисиите".
По думите му, при него идват не "мастити тарикати или богаташи, а нормални хора", които не искат да заграждат имотите си, но същевременно трябва да се отчита неприкосновеността на собствеността им.
Целта ми е тези площи да се ползват по предназначение. Редно е паркът да принадлежи на общината, подчерта Божилов.
За изкупуване може да се преговаря само с онези, които са категорично против, защото бюджетът е ограничен, уточни той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Глоба от 3 000 лв. е получил 21-годишният водач, заснет да дрифтира в центъра на столицата, съобщава Нова телевизия. Клипът с опасното шофиране в тъмната част от денонощието по оживения столичен бул. “Черни връх” беше излъчен в национален ефир вчера. От “Пътна полиция“ са се самосезирали и са установили кой е водачът. Справка на полицията показва,..
Мобилният събирателен пункт за опасни отпадъци днес ще бъде разположен в Радомир, на площад "Войнишко въстание” и ще работи от 10.00 до 16.00 часа. Ще се приемат лекарства с изтекъл срок на годност, мастила и замърсени опаковки, домакински препарати и химикали, лакове и бояджийски материали, живак и живак съдържащи уреди и други опасни отпадъци. Ден..
Правителството ще обсъди програма с 37 набелязани мерки за пътна безопасност. Това съобщиха премиерът и министри след вчерашната среща с родители на загинали при катастрофи деца. След двумесечна работа междуведомствена работна група е установила кои са опасните пътни отсечки, за които държавата трябва да предприеме спешни мерки...
С два празника в два парка ще зарадват деца и възрастни в празничните почивни дни. Събитията са организирани от район “Възраждане”. В едноименния парк “Възраждане” на 12 април от 11.00 часа започва празник под надслов "Лазарова радост". Началото ще дадат прекрасните лазарки от 120 ДГ “Детство под липите“ с тържествен танц. Програмата предвижда още..
По повод сигнал до Прокуратурата, изготвен от Младежи ГЕРБ, за предполагаеми нередности при управлението на отпадъците в Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО), в позиция на Столичната община се подчертава, че: Въвличането на Прокуратурата в подобен казус е отчаян опит за допълнително засилване на напрежението, което..
В администрацията на столичния район "Оборище" е извършена рокада, която разгневи жители на квартала. Досегашният зам.-кмет Божидар Емануилов е сменен от музиканта и известен активист на ДСБ Стоян Михалев, пише БГНЕС, цитирайки в. "Сега". За смяната съобщи и самият Емануилов, като първоначално район "Оборище" не информира за нея и не поясни какви са..
Полицията в Перник разследва случай за унищожаване и повреждане на имущество, и закана за убийство. Заподозрян е 47-годишен мъж от община Кюстендил. Сигнал срещу него е подала бившата му приятелка - 37-годишна жена от Перник. Тя съобщила, че са срязани две гуми и е счупено предно панорамно стъкло на личния ѝ автомобил. Жената заявила още, че..