Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 27 април от 18 часа

Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия"

Част от създателите на филма
Снимка: Роман Михайлов

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за възрастни, в един вълшебен свят, където всеки е магьосник, носещ в себе си силата на въображението и възможност да преобрази света около себе си.
Ето кои бяха гостите ни:

  • Биляна Исаева в ролята на Смърдаша,
  • Ралица, в ролята на таласъма Ваку, 
  • Александър, който играе ролята на Банши и 
  • режисьорът и продуцент на лентата Ангел Георгиев.
Специфичното за всеки от изброените герои ще разберете от разговора. По-важното е, че всичко около тях се случва по един забавен, леко смешен, магичен начин.

Ако нещо в крайния си вариант е красиво, богато и изпипано в детайли, то вероятно е било необходимо като диамант, да се шлайфа постоянно. Така режисьорът и продуцент на продукцията Ангел Георгиев онагледи дългия път, през който е преминала, преди да достигне своята крайна дестинация – зрителят.

"Фентъзи се прави трудно и дълго поради високия бюджет, много ще се радвам на зрителите да им хареса. Подходящ е за деца, за родители. Филмът е късометражен, с дължина 25 минути, идеята за него тръгва от театрална постановка, създадена по книгата "Пътешествията на Мая", която също е моя", разкри той.

Героите са весели, глупави, и имат сърце, противоречиви образи, пълни с хумор и радващи със своята поява и развитие, разказа още режисьорът.

“Бандата на Банши: Рецепта за магия“ не само ще ни забавлява, но и ще ни предизвика да разгледаме живота с нов поглед - през призмата на смеха, вдъхновението и лекотата.

Този епизод, чиято премиера ще видим, е пилотен, предстои да стане сериал. Когато гледаме този филм, трябва да знаем, че всички образи ще се развият във времето.

Филмът е сниман в близост до град Трън, в Балкана и всичко изглежда много автентично, затова въпреки дъжда, заради хармонията се получиха нещата, сподели още Ангел Георгиев. Без да бъде изградена визията на един образ, той не може да стане плътен на екрана, категоричен е той.

Изпипаното в детайли, майсторското преобразяване на визията на актьорите, специалните ефекти, дрехите, като част от каменната епоха, всичко е част от рецептата за магия.

Ще видим и герои пълни антиподи – вещица и фея.

"Изключително преживяване е да видиш как се случва отвътре магията на киното, как се прави филмът", споделят актьорите.

Но защо “Рецепта за магия“, какво и как ще се случи някъде там, чуйте още от разговора на Яна Спиридонова.
И разбира се, посетете премиерата, тази събота, 27 април, от 18 часа.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46