Темата за еврото е поредната, която разделя българските граждани на две полюсни мнения. Истината е, че независимо какво мислим, пътят на България към еврозоната е предначертан още с Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Подписвайки го, страната ни е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт. Въпреки това, за нас остава любопитно какви са аргументите на експертите, които са за и против еврото.
"В някои страни, присъединили се към еврозоната, сме наблюдавали негативни последици – не само заради отказването от собствената си валута, но и от предаването правото на определяне на парична политика в ръцете на Европейската централна банка, която има определени очаквания и планове", каза пред БНР-Радио София проф. Ричард Вернер - университетски професор по банково дело и икономика, инвестиционен съветник, както и политически съветник на правителства и централни банки.
Той даде пример с Германия, която след като се отказва от иначе стабилната марка, се получи двойно увеличение, което обаче не е отбелязано никъде в документацията.
На друго мнение е Георги Пенев, директор „Външни пазари и маркетинг“ във финансова институция, лидер за отворено банкиране в Югоизточна Европа:
"Тези думи на професора са не на място. Много е трудно България да се съпостави с държавите, за които той говори. Финтех е най-атрактивната индустрия за инвестиции. Голяма част от тях идват от Стария континент. Огромен минус за тези инвестиции е това, че я няма стабилността на еврозоната. Убеден съм, че приемайки еврото, ще се увеличат и доверието, и инвестициите. Негативи не виждам. Ние и сега нямаме собствена монетарна политика. И надали ще имаме."
Опасенията от поскъпване след приемането на европейската валута у нас коментира Илиан Георгиев, изпълнителен директор на една от големите банки в България.
"Цените се вдигат не заради превалутирането, а заради други фактори, обикновено свързани с търсене и предлагане, когато нещо липсва на пазара или производството му става по-скъпо. Очакванията на всички са за подобряване благосъстоянието на хората и повишаване на доходите им."
В края на месец май в София ще се проведе събитие, организирано от Министерството на външните работи, на което ще присъстват представители на различни институции и на честния сектор и на Централната банка на Хърватия. Те ще споделят какъв е пътят към еврото, какво им е коствало, за да минат по него, кои са позитивите и трудностите, с които се срещат, и съветите, които България може да вземе и приложи.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..