Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието.

Темата за еврото е поредната, която разделя българските граждани на две полюсни мнения. Истината е, че независимо какво мислим, пътят на България към еврозоната е предначертан още с Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Подписвайки го, страната ни е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт. Въпреки това, за нас остава любопитно какви са аргументите на експертите, които са за и против еврото.

"В някои страни, присъединили се към еврозоната, сме наблюдавали негативни последици – не само заради отказването от собствената си валута, но и от предаването правото на определяне на парична политика в ръцете на Европейската централна банка, която има определени очаквания и планове", каза пред БНР-Радио София проф. Ричард Вернер - университетски професор по банково дело и икономика, инвестиционен съветник, както и политически съветник на правителства и централни банки.


Той даде пример с Германия, която след като се отказва от иначе стабилната марка, се получи двойно увеличение, което обаче не е отбелязано никъде в документацията.

На друго мнение е Георги Пенев, директор „Външни пазари и маркетинг“ във финансова институция, лидер за отворено банкиране в Югоизточна Европа:

"Тези думи на професора са не на място. Много е трудно България да се съпостави с държавите, за които той говори. Финтех е най-атрактивната индустрия за инвестиции. Голяма част от тях идват от Стария континент. Огромен минус за тези инвестиции е това, че я няма стабилността на еврозоната. Убеден съм, че приемайки еврото, ще се увеличат и доверието, и инвестициите. Негативи не виждам. Ние и сега нямаме собствена монетарна политика. И надали ще имаме."

Опасенията от поскъпване след приемането на европейската валута у нас коментира Илиан Георгиев, изпълнителен директор на една от големите банки в България.

"Цените се вдигат не заради превалутирането, а заради други фактори, обикновено свързани с търсене и предлагане, когато нещо липсва на пазара или производството му става по-скъпо. Очакванията на всички са за подобряване благосъстоянието на хората и повишаване на доходите им."

В края на месец май в София ще се проведе събитие, организирано от Министерството на външните работи, на което ще присъстват представители на различни институции и на честния сектор и на Централната банка на Хърватия. Те ще споделят какъв е пътят към еврото, какво им е коствало, за да минат по него, кои са позитивите и трудностите, с които се срещат, и съветите, които България може да вземе и приложи.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече трамваи до "Хладилника" и "Бъкстон", "Обеля", "Надежда" и "Люлин"

От днес тръгва новата трамвайна линия №15 от ж.к. "Бъкстон", по ул. "Граф Игнатиев" до МС "Витоша". По линия 6 към "Надежда" и "Обеля" ще се движат модерни, нископодови и климатизирани трамваи. Трамвайна линия 8 към "Люлин" се подсилва и през целия ден ще минават на интервали от 10 минути, а и ще се движат до по-късно, напомнят от "Спаси..

публикувано на 07.05.24 в 11:56

Каква е ролята на обучението по българска история в училище?

Каква е ролята на обучението по българска история в училище питат обществеността организаторите от MOVE.BG, Район "Оборище" и "Моята българска история". На 8 май 2024, от 16:30 във Военната академия "Георги Стойков Раковски" ще се проведе дебат по темата. Специални гости са проф. Екатерина Келбечева , преподавател в Американския университет в..

публикувано на 07.05.24 в 11:45
Гергин Борисов

Гергин Борисов: Само с 50 намаляват паркоместата заради новата организация на движение в центъра на София

Проектът за реорганизация на движението по булевардите „Витоша“, „Патриарх Евтимий“, „Фритьоф Нансен“ и „Ген. Скобелев“ е възложен в устройствения план още през 2011 г., но не е реализиран. Стартирането му сега предизвика негативни реакции от страна на живеещите по четирите булеварда. Въпреки това трансформацията на булевардите продължава...

публикувано на 07.05.24 в 09:46

Пролетта се завръща с температура в София около 25°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. В следобедните часове, главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югозапад, който в Дунавската равнина временно ще се ориентира от запад-северозапад и ще се усили до умерен. Дневните..

публикувано на 07.05.24 в 07:35

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Концертмайсторът - художник Мичо Димитров с изложба в София

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56