Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието.

Темата за еврото е поредната, която разделя българските граждани на две полюсни мнения. Истината е, че независимо какво мислим, пътят на България към еврозоната е предначертан още с Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Подписвайки го, страната ни е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт. Въпреки това, за нас остава любопитно какви са аргументите на експертите, които са за и против еврото.

"В някои страни, присъединили се към еврозоната, сме наблюдавали негативни последици – не само заради отказването от собствената си валута, но и от предаването правото на определяне на парична политика в ръцете на Европейската централна банка, която има определени очаквания и планове", каза пред БНР-Радио София проф. Ричард Вернер - университетски професор по банково дело и икономика, инвестиционен съветник, както и политически съветник на правителства и централни банки.


Той даде пример с Германия, която след като се отказва от иначе стабилната марка, се получи двойно увеличение, което обаче не е отбелязано никъде в документацията.

На друго мнение е Георги Пенев, директор „Външни пазари и маркетинг“ във финансова институция, лидер за отворено банкиране в Югоизточна Европа:

"Тези думи на професора са не на място. Много е трудно България да се съпостави с държавите, за които той говори. Финтех е най-атрактивната индустрия за инвестиции. Голяма част от тях идват от Стария континент. Огромен минус за тези инвестиции е това, че я няма стабилността на еврозоната. Убеден съм, че приемайки еврото, ще се увеличат и доверието, и инвестициите. Негативи не виждам. Ние и сега нямаме собствена монетарна политика. И надали ще имаме."

Опасенията от поскъпване след приемането на европейската валута у нас коментира Илиан Георгиев, изпълнителен директор на една от големите банки в България.

"Цените се вдигат не заради превалутирането, а заради други фактори, обикновено свързани с търсене и предлагане, когато нещо липсва на пазара или производството му става по-скъпо. Очакванията на всички са за подобряване благосъстоянието на хората и повишаване на доходите им."

В края на месец май в София ще се проведе събитие, организирано от Министерството на външните работи, на което ще присъстват представители на различни институции и на честния сектор и на Централната банка на Хърватия. Те ще споделят какъв е пътят към еврото, какво им е коствало, за да минат по него, кои са позитивите и трудностите, с които се срещат, и съветите, които България може да вземе и приложи.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13