Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийски разкази - Радой Ралин

2
София Стоянова пред паметника на Радой Ралин
Снимка: архив София Стоянова

Разговорът е със София Стоянова - автор на статии и къси разкази, както и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”. Съставител е на книгата с избрано творчество от Радой Ралин - “Късно откритие”. Тя е и внучка на Радой Ралин:

"Датата на рождения ден на Радой не е 23 април 1923, истинската дата е година по-рано. Смята Сливен за свой роден град, нищо че е от Ямбол. Псевдонимът е много интересна история. Изпраща свое стихотворение до сп. "Българска реч" и по някаква грешка излиза Ралин, въпреки че го е изпратил с псевдоним Радин. По-късно сменя името от Димитър на Радой заради двете Р-та.

Започва да сътрудничи на "Литературен глас". Завършва право, но никога не го практикува. Винаги преследва мечтата си да се занимава с литература и да влияе на обществото с творчеството си.

Отива като доброволец на фронта във Втората световна. По това време вече се е запознал с Атанас Далчев, с когото остават много добри приятели, както и с Александър Геров. В началото на кариерата си започва с поезия и разкази, после започва със сценарии.

Първата си епиграма пише на 11 година, като навлиза в литературния живот твори хумористични разкази, басни, фейлетони и прословутите му недупкоспособни думи. Най-известното му произведение е книгата "Люти чушки" - съставена от поговорки, които започва да събира 5 години преди излизането на книгата, осъвременява ги, а карикатурите са на Борис Димовски, плод на въображението на художника. Под карикатурата, с която завършва "Сит търбух за наука глух" е нарисувано прасе, чиято опашка е като подписа на Тодор Павлов според замисъла им, но е приет като подпис на Тодор Живков и затова книгата е изгорена.

Остава 8 години без работа, отказвано му е да се преиздадат предишни негови книги. Филмът "Аз съм Левски" досега не е реализиран, сценарият му за него е издаден чак в 1991. Тогава пише и Апострофите си - към ред на някой поет, към които дописва свой ред  критика към режима по много фин начин. Единогушие, единослушни, крадостроителство са някои от недупкоспособните му думи.

Никога не е заемал политическа длъжност - участва от гледната точка на гражданин. Държал е да се преименуват улици и да се слагат паметни плочи за хора като Райко Алексиев.

Весел спомен ми е откриването на паметника му в 2012. Той е дело на Георги Чапкънов, средствата са събрани с дарения. Радвам се, че е до блока му в "Изток".



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45