Разговорът е със София Стоянова - автор на статии и къси разкази, както и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”. Съставител е на книгата с избрано творчество от Радой Ралин - “Късно откритие”. Тя е и внучка на Радой Ралин:
"Датата на рождения ден на Радой не е 23 април 1923, истинската дата е година по-рано. Смята Сливен за свой роден град, нищо че е от Ямбол. Псевдонимът е много интересна история. Изпраща свое стихотворение до сп. "Българска реч" и по някаква грешка излиза Ралин, въпреки че го е изпратил с псевдоним Радин. По-късно сменя името от Димитър на Радой заради двете Р-та.
Започва да сътрудничи на "Литературен глас". Завършва право, но никога не го практикува. Винаги преследва мечтата си да се занимава с литература и да влияе на обществото с творчеството си.
Отива като доброволец на фронта във Втората световна. По това време вече се е запознал с Атанас Далчев, с когото остават много добри приятели, както и с Александър Геров. В началото на кариерата си започва с поезия и разкази, после започва със сценарии.
Първата си епиграма пише на 11 година, като навлиза в литературния живот твори хумористични разкази, басни, фейлетони и прословутите му недупкоспособни думи. Най-известното му произведение е книгата "Люти чушки" - съставена от поговорки, които започва да събира 5 години преди излизането на книгата, осъвременява ги, а карикатурите са на Борис Димовски, плод на въображението на художника. Под карикатурата, с която завършва "Сит търбух за наука глух" е нарисувано прасе, чиято опашка е като подписа на Тодор Павлов според замисъла им, но е приет като подпис на Тодор Живков и затова книгата е изгорена.
Остава 8 години без работа, отказвано му е да се преиздадат предишни негови книги. Филмът "Аз съм Левски" досега не е реализиран, сценарият му за него е издаден чак в 1991. Тогава пише и Апострофите си - към ред на някой поет, към които дописва свой ред критика към режима по много фин начин. Единогушие, единослушни, крадостроителство са някои от недупкоспособните му думи.
Никога не е заемал политическа длъжност - участва от гледната точка на гражданин. Държал е да се преименуват улици и да се слагат паметни плочи за хора като Райко Алексиев.
Весел спомен ми е откриването на паметника му в 2012. Той е дело на Георги Чапкънов, средствата са събрани с дарения. Радвам се, че е до блока му в "Изток".
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..