Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие:
Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в творческите среди.
„Това е най-мащабната изложба, която съм правила до момента – сподели в „Радиокафе“ Надя Розева, - в нея са включени 95 мои работи, основно медали, но има и картини. Тя показва това, върху което съм работила през последните 20 години, като съм включила и медалите, които са откупени от големи музеи в Европа“.
Изложбата предизвиква огромен интерес, има над 30 публикации в медиите. Оказва се, че това първата подобна експозиция в Северна Македония. „Това е жанр, който не е бил показван досега в страната. Медалната скулптура води своето начало от античните монети, като през Средновековието пък започват да се правят първите по-реалистични портрети върху медалите, тогава (през XV век) се създават едни от върховите постижения в това изкуство. То се развива и като свободен жанр, давайки възможност на автора да изразява своето усещане. Факт е, че в тази малка форма, която е около 15 см в диаметър, или е квадрат, или друга неправилна форма, могат да се изразят много неща. Това е лаконично изкуство, има специфични технологии ма изработка и, за щастие, се преподава в България“ – разказва и обяснява Надя Розева, която е завършила първо в съвсем друга сфера в САЩ, след което прави магистратура в НХА (най-вече заради преподавателя в специалността – проф. Богомил Николов), а по-късно учи и културна дипломация.
На въпроса ми как бива възприет в Северна Макединия фактът, че тя е българка, Надя Розева отговори, че „в средите на изкуството хората са много по-широко скроени и нямат тези политически тежести. Ето, 95 процента от посетителите на изложбата са македонци, дойде и Коле Манев, един от най-големите им съвременни автори, дойдоха дипломати, дори вицепремиера на Северна Македония, г-жа Славица Гьорковска. Това показва, че изкуството наистина гради мостове, по които можем да преведем една нормалност и добронамереност“. Надя Розева прави презентации на изложбата в 4 университета в Скопие, като провежда и семинари със студентите.
Чуйте целия разговор – ще разберете кои са големите и важни центрове, свързани с медалното изкуство в Европа, как Британският музей решава да откупи медал на нашата гостенка, кои награди в България е изработила тя и как в медалите за олимпиадата в Париж са вградени мини фрагменти от Айфеловата кула.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..