Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“:
Ето и как реагира на прочитането му в ефира на Радио София:
"Мислех си за паузите, които правех и се критикувах. Като дете си творих по най-естествения начин. Тогава не осъзнаваш разликата момче-момиче. Първите поетични неща, които майка ми ми е чела са били от жени - Дора Габе, Елисавета Багряна. Връзката между женското и детското присъства във всички изкуства. Смята се, че жените пишат най-добре за деца. Но и това е рамка.
Основният проблем е как ще бъдеш приета, след като пишеш за смърт. Ти си често срещан, но рядко откриван вид. Всяка жена е по-чувствително същество. Забелязала съм, че младите които пишат поезия, повечето са момичета. Но после се губим - като се появи чувствителен мъж - уау!
Очакванията към мен бяха да съм като Петя Дубарова. Но поезията ѝ няма нищо общо с моята. Вече сме по-приети и няма нужда да се крием под мъжки псевдоним. Не мисля, че вече има какво да крием.
Не мисля, че докато пише, пишещият човек си мисли, че пише "мъжки" или "женски", не мисля, че това разделение е позитивно. Това донася изкуствено разделение.Какво е да си шампион с поезия
Нямам любима тема, стихотворението е по истински случай. Един призив към жените - да сме милички само когато искаме. Поезията е откровение."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..