Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот.
Всичко започва когато Петър Теодосиев, който се занимава с "Комуникация на науката", и има свой блог и подкаст на тази тема, решава да потърси за интервю Стефан Марков - учен, занимаващ се с наука. В интервюто Стефан споделя за интереса си към стоицизма и желанието да създаде дори движение, което да се занимава с него. Петър също не скрива, че има сходен интерес и така в едно случайно запознанство ги обединява обща идея.
"Без да сме приятели, нито близки започнахме този проект, но днес мога да кажа, че сме приятели и правим нещо заедно вече над 6 месеца – срещаме се, записваме епизоди, дискутираме", разкри Петър Теодосиев.
В Уикипедия всеки може да прочете значението на думата "стоицизъм" – смелост, мъдрост, умереност, благоразумие. Защо приятелите започват да разнищват тази сложна материя?
"Най-специфичното и характерно нещо за стоицизма е така наречената "трихотомия на контрола", но идеята не е да слагаме разни сложни думи, с които да затормозяваме хората. Стоицизмът е една чудесна практическа философия, в която за разлика от повечето други философи, които се увличат от това да се изказват витиевато и да изследват смисъла на живота теоритично, стоиците са се интересували да разработят такава концепция, която да е приложима на ежедневно ниво", поясниха двамата съмишленици.
"Когато някой е достигнал до извода, че е по-добре да живее екипиран с житейска философия, отколкото без такава е хубаво да избере подходящата за него, а ние с Петър се оказахме подходящи реципиенти за стоицизма. Как приехме принципите на стоицизма като свои? Живеем просто по-щастливо, това е идеята. Целта на една житейска философия е двояка, както са казали древните гърци, да живееш по-добре и да умреш по-добре", посочи Стефан Марков.
"Стоически цитати, книги и клипове, могат да действат укрепващо в трудни времена, каквото беше времето на ковид пандемията, но лично моят път е по-отдавна свързан с тази тема, тъй като е син на преподавател по антична история за когото това бе естественото състояние, да притежава библиотека с такива автори", допълни той.
Стефан и Петър поясниха, че откликът на тяхната идея е много позитивен и именно това е, което ги стимулира.
"Постепенно се заражда общност от хора, имаме нелоша група във фейсбук "Българско стоическо общество", което е регистрирано сдружение, юридически описано документално. Тази общност се състои от млади, интелигентни хора, програмисти, хора от IT сектора. Интересът към материята е огромен, в нея ти става ясно, че можеш да контролираш основно себе си – преценката, стремежа и действията си, както и реакцията на живота, който ти се случва – нещата които не зависят, или пряко зависят от теб", твърдят те.
Трябва да бъдем благодарни когато се събуждаме сутрин, че можем да правим нещата, които искаме. Човек може да се научи да бъде осъзнато щастлив, стига просто да се сеща за това, категорични са Стефан Марков и Петър Теодосиев.
Още интересни аспекти открийте в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...