17-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" ще се проведе от 7 до 23 май под мотото "Повече от един танц".
В първите дни в Гьоте Институт са предвидени лекции от образователна програма на фестивала "Без дистанция" с вход свободен. Боян Манчев ще говори на тема "Вещерски танци" (7 май), Маргарита Доровска – "Пърформансът и тялото вътре и вън от белия куб" (9 май), а Ангелина Георгиева – за "Стойността на танца" (10 май).
Международната артистична програма започва на 14 май в с представлението "Радикални мажоретки" на хореографка Зуфит Симон (Германия). Спектакълът има номинация за престижната немска театрална награда "Фауст" за танцова постановка. Там Симон трансформира мирната форма на протест, известна като „радикални мажоретки“, в неконвенционален танцов спектакъл, изпълнен с хумор и дълбочина.
"Това е физическо, но и политическо, сатирично представление за протестите. Има много самоирония в протестирането, без то да се обезсмисля", отбеляза пред БНР-Радио София Вили Прагер, един от съоснователите на фестивала (заедно със Стефан А. Щерев и Ива Свещарова).
Той припомни, че в първите 5-7 години е било особено трудно провеждането на фестивала.
"Пърформанс беше странна и неясна дума тогава. Днес отношението към този вид изкуство вече е много различно. Публиката става все повече."
В дните на фестивала е и четвъртото издание на Българска танцова платформа. Във формàта му за 4 дни 40 куратори и програматори, директори на театри и фестивали от Европа, Корея, Египет и Йордания ще могат да видят 13 български произведения. И нищо чудно някои от артистите да получат покани за участие зад граница.
Местата, където ще се проведат представленията и фестивалните събития1 са Гьоте институт, РЦСИ "Топлоцентрала", Сцена "Дерида", Национална галерия "Квадрат 500", клуб "Дом".
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..