Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучение по оцеляване за младежи

Снимка: Радио ВИДИН

Младежи от 7 държави преминаха уроци по оцеляване в кризисни ситуации във Врачанския Балкан. Сред тях са студенти от програмата "Еразъм", които прекараха повече от седмица сред горите на Искърското дефиле в бившо училище, превърнато в младежки еко лагер. През август сдружение "Младежда" ще организира още едно обучение в село Очиндол за климатичните промени. Подробности разказа Елена Харалампиева, основател на сдружение "Младежда".

"Младежда" се зароди преди почти две години, а идеята за основаването беше, че аз като преподавател с 10 години в сферата исках да комбинирам формалното и неформалното обучение. Работила съм дълго време в сферата на формалното обучение, но започнах чрез програмата "Еразъм" да участвам в неформални обучения и видях какъв огромен потенциал крие комбинирането на тези два метода", каза тя.


По думите й първата кауза, в която са инвестирали време, усилия и любов е събитието "Езиково кафе", чийто фокус е върху практикуването на чужди езици чрез игрови подход и неформални срещи. Харалампиева отбеляза, че неувереността и притеснението, че понякога човек ще направи грешка и ще се изложи пред групата много често спъва процеса на изучаване на език. Поради това неформалният метод изключително много помага на хората да се отпуснат. Три години след старта на обучението вече се включват и хора от други държави.

"Ние работим с международни партньори и обученията, които организираме на международната сцена са финансирани по програма "Еразъм+". Последното обучение, което организирахме беше младежки обмен, като в този случай младежи от различни държави могат да се включат, могат да пътуват, да се обучат на различни полезни умения. Ние се фокусираме на обучение чрез игрови методи, по-неформален подход и разбира се в комбинация с формалния подход", заяви тя.

Харалампиева посочи, че обучението във Врачанския Балкан е било фокусирано върху бърза и адекватна реакция в ситуации свързани с военна и ядрена заплаха. Идеята е освен да се дадат тези необходими умения на младежите, да им бъде помогнато да работят в екип, да създадат заедно общност, приемствена и топла подкрепяща среда, тъй като това е изключително необходимо в подобни кризисни ситуации. Първата част на обучението е била интерактивна лекционна (даване на първа помощ, строене на подслон, събиране на ресурси, самозащита и боравене с оръжия), а втората е била игрова със сигнал за ядрена заплаха през 12 ч. през нощта.


"Имаше много интерактивни игри, с които можеха да печелят, някакви допълнителни награди, както и социална игра, която целеше да тества как те биха реагирали, как те биха построили една нова общност в подобна ситуация", каза Харалампиева.

Тя допълни, че в подобни кризисни ситуации щетите биха били минимализирани, ако човек притежава необходимата подготовка. Освен това заяви, че в образователната система има пропуски на подобен тип обучения. През август 2024 г. предстои следващо обучение организирано от "Младежда", което отново ще се проведе във Врачанския Балкан, като темата ще бъде върху кризисни ситуации причинени от природни бедствия. Всички желаещи могат да заявят участие на страницата на "Младежда" във фейсбук и инстаграм.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50