Мая Донева работи в Брюксел, но сърцето ѝ е в България. Родена във Велико Търново, тя е дълбоко свързана с развитието на Карин дом във Варна. Един от създателите на Социалната чайна и менторската програма за младежи към нея. Била е генерален секретар на EASPD – Европейската асоциация на доставчици на социални услуги за хора с увреждания, а от една година е консултант на проекти в белгийската столица:
"Днес съм в една кола пълна с чайници, пътувам от Брюксел за София. 64 чайници от различни части на света, всеки има история, свързана с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София с ”Чайници и истории“, на 9 - във Велико Търново, на 10 - в Социалната чайна във Варна, така че направим пълен кръг. Всички тези събития са свързани с 10-годишнината на Социалната чайна, която подкрепя деца и младежи без родителска грижа. Първото събитие всъщност беше в Брюксел, затова и сега чайниците са на път обратно към България“.
Освен тези 64 чайника за изложбата, има над 160 за продажба, в подкрепа на менторската програма към Социалната чайна. „Започнахме да събираме тези чайници преди 2 години – някои са от антикварни магазини, други – от битаците в различни държави, има много от Бенелюкс, аз донесох един от Саудитска Арабия. Но решихме, че е субективно да свързваме всеки младеж с определен чайник. Намираме хора, които като разберат идеята ни или ни продават, или ни подаряват чайници. Моята любов към чая идва от прабаба ми, която ми даваше вечер при нея липов чай. Това е уют. Много е важно, ако не са ти се е случило, някой да ти го даде. Той идва с отношение, с грижа.“
„Имаме доста да наваксваме в социалната политика“ - категорична е Мая Донева. „Изискват се освен финанси, и визия - как да се подкрепят хората към смислен, индивидуален живот. Чайната подкрепи реформата в системата, появявайки в момент, когато нямаше подкрепа за моментите, в които младежите порастват. Системата трябва винаги да бъде предизвиквана."
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..