Мая Донева работи в Брюксел, но сърцето ѝ е в България. Родена във Велико Търново, тя е дълбоко свързана с развитието на Карин дом във Варна. Един от създателите на Социалната чайна и менторската програма за младежи към нея. Била е генерален секретар на EASPD – Европейската асоциация на доставчици на социални услуги за хора с увреждания, а от една година е консултант на проекти в белгийската столица:
"Днес съм в една кола пълна с чайници, пътувам от Брюксел за София. 64 чайници от различни части на света, всеки има история, свързана с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София с ”Чайници и истории“, на 9 - във Велико Търново, на 10 - в Социалната чайна във Варна, така че направим пълен кръг. Всички тези събития са свързани с 10-годишнината на Социалната чайна, която подкрепя деца и младежи без родителска грижа. Първото събитие всъщност беше в Брюксел, затова и сега чайниците са на път обратно към България“.
Освен тези 64 чайника за изложбата, има над 160 за продажба, в подкрепа на менторската програма към Социалната чайна. „Започнахме да събираме тези чайници преди 2 години – някои са от антикварни магазини, други – от битаците в различни държави, има много от Бенелюкс, аз донесох един от Саудитска Арабия. Но решихме, че е субективно да свързваме всеки младеж с определен чайник. Намираме хора, които като разберат идеята ни или ни продават, или ни подаряват чайници. Моята любов към чая идва от прабаба ми, която ми даваше вечер при нея липов чай. Това е уют. Много е важно, ако не са ти се е случило, някой да ти го даде. Той идва с отношение, с грижа.“
„Имаме доста да наваксваме в социалната политика“ - категорична е Мая Донева. „Изискват се освен финанси, и визия - как да се подкрепят хората към смислен, индивидуален живот. Чайната подкрепи реформата в системата, появявайки в момент, когато нямаше подкрепа за моментите, в които младежите порастват. Системата трябва винаги да бъде предизвиквана."
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..