Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весислава Антонова: Не бива да отслабва класическата функция на медиите - да бъдат критици

| Коментар
Весислава Антонова
Снимка: Ромео Чолаков

На общоевропейско ниво и по-специално в страните от Източна Европа днес сериозно личи замирането на културата на дебата.

Народното събрание се е превърнало в някакъв символ на този вид култура, на липса на диалог. Медиите, които трансферират идеи между политиците и обществото, също са заразени от тази култура на липса на диалог.

Това коментира пред БНР-Радио София Весислава Антонова - журналист, медиен анализатор, преподавател и член на Националния съвет за журналистическа етика.

За пример тя посочи внасянето на закони без обществено обсъждане.

"Това показва, че по някакъв начин властта се опитва да укрие от медиите истината за интересите, които прокарва през тези закони, да попречи на медиите да бъдат обективни и да ги съобщят на хората. Политиците започнаха да си възпитават журналисти, които да са критични към колегите си, които са критични към политическата власт.

По думите на Антонова мнозинството от журналистите просто записват политиците, без да задават критични въпроси.

В този смисъл журналистиката е позагубила своята критическа роля и се превърна просто в мегафон на идеите и мислите на политиците, които необезпокоявани ги съобщават на гражданите. А функцията на сериозната и качествената журналистика е да бъде кучето пазач на обществото.

Микрофоните са тук, ще има ли журналистически въпроси? Снимка: Ани Петрова

Медиите са изгубили класическата си функция да бъдат критици. Те губят същността и стандартите за една медия.

По този начин се получава развращаване на политиците и липсва отчетност пред гражданите по важни въпроси.

В днешната политическа и обществена среда обществените медии са задължени да бъдат флагман на качествената, достойна и свободна журналистика, да бъдат

огледалото, в което всички останали да се оглеждат.

Антонова обаче беше откровена за наличието на пукнатини в снагата на обществените медии, съдейки по жалбите, които постъпват в Националния съвет за журналистическа етика.

"Проблемите вътре в медиите рефлектират и върху политическата система. Ставайки свидетел на неподреден, хаотичен разговор, хората започват да губят доверие в традиционните институции, каквито са обществените медии, когато търсят информация", допълни анализаторът.

Ако една медия е недофинансирана и загрижена да оцелее, тя е допълнително разклатена по отношение на журналистическите стандарти.

Антонова припомни, че през 2016 година като дума на годината беше посочена постистина. Но светът прегърна тази дума и днес дори говорим за журналистика на постистината.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички деца трябва да играят заедно

Ваня Тодорова за новото пространство на конна база "Ахил", която работи с деца със специални образователни потребности: "Мечтата ми е била да бъдем максимално полезни. Сега няма да е само конната база, аз съм ерготерапевт и сме планирали площадка, включително за деца в инвалидна количка. Има рампа да се качи да играе в съоръжение "замък"...

публикувано на 19.05.24 в 11:30
Щерион Пилидов

Сбъднатите мечти на Щерион Пилидов

Щерион Пилидов за новата си песен (но и за произхода на запомнящото му се име): "Аз съм музикант под наем, композирам за доста хора, за съжаление не остава много време за мен. Работя с Ритон, Авеню, Камелия Тодорова. Много различни стилове, това ме развива доста като музикант и човек. Започнах да се занимавам с музика на 16 г. Преди се..

публикувано на 19.05.24 в 11:09
Даниела Тошева

Обучение чрез предизвикателство

"Зелени момичета в помощ на кръговата икономика" - Даниела Тошева, член на управителния съвет на АЛДА Асосиейшън. Развива собствен бизнес в една непопулярна за жени сфера - метали. Впоследствие започва бизнес консултантска дейност в подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия,  занимава се с Европейски проекти като консултант. АЛДА Асосиейшън е..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00