След двата големи християнски празника в едно Великден и Гергьовден е време отново да пренастроим себе си към обичайния работен ритъм. Вероятно някои от нас по време на тези празници са планирали и други – лятната семейна отпуска например.
Какъв е добрият баланс между делници и празници, за да не се налага да си почиваме и от празниците и дълго да се пренастройваме за делниците – в предаването „Ритъмът на столицата“ по темата говорим с психолога Ина Антонова.
В българската народопсихология съществува едно много странно изказване, за мен паразит: "Тежки празници". Но кое ги прави "тежки"? - самите ние и нашите очаквания към празниците, посочи психологът.
"Било то преяждане, препиване, лежане и седене на едно място, прекаляване с каквото и да е, всичко това сваля тонуса ни и превръща празниците наистина в тежки“, поясни Ина Антонова.
Според експерта, друг феномен, който прави празниците тежки са неразбориите между роднините, които се случват по това време.
"За мен всички дни трябва да са еднакви, защото нарушавайки своя ритъм в някакви “тежки“ празници, ние влизаме във психози. След целия стрес от подготовката, идваме в празниците изключително негативни, с някакви очаквания, прогнози, режисури, които сме създали в главите си и след това излизаме от тях изключително разочаровани", каза още психологът.
Често чуваме израза "трябва да си почина от празниците", а това състояние според експерта не зависи с кого сме се срещали. Когато не сме запазили своя ежедневен ритъм, ние вече търсим виновник, разкри Антонова.
Тя посочи, че удължаването на съня, доспиването през празници и почивни дни, като фактори, които разстройват биохимията ни и могат да доведат до повишаване на теглото, умора, затруднения в движението – не се грижим за организма си, както подобава за нещо ценно.
Ако сънят не ни достига, наваксване няма. Това означава, че самите ние се лишаваме от него, посочи експертът, давайки пример с късното лягане и ранно ставане пет дни в седмицата.
"Хормоните на съня се освобождават около 21 часа, което означава, че между 22 и 23 часа, трябва да сме заспали на всяка цена. Ако вкараме в правилна ритмика храненето, хидратацията и спането, празниците няма да разстройват по никакъв начин циркадния ни ритъм, ние ще сме в съвършена форма и никой няма да ни е виновен. Но тук говорим за отговорност, можем ли да поемем отговорност за себе си?
Балансът между работното ежедневие и почивката можем да потърсим в тези 24 часа, с които всички разполагаме. Тези 24 часа могат да бъдат разпределени абсолютно балансирано, твърди Ива Антонова.
"Когато казвам балансирано, перфектната формула е 3x8: 8 часа сън, 8 часа работа, 8 часа почивка. Ние имаме 24 часа", посочи псхихологът, за да не се забравя.
Още конкретика чуйте в разговора на Катя Василева.
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..
Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..
Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.