Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Тодор Ялъмов: Добрата среда е условие за успех в ученето и работата

Вече и наетите трябва да са предприемачи, допълва зам.-деканът на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски"

Доц. Тодор Ялъмов
Снимка: Христина Иванова

Бъдещето е на тези професии, които доставят такова удовлетворение на хората, че да са готови да си плащат да ги упражняват.

Казват, че академичната общност има свободата да си избере които 18 часа от денонощието си поиска за да си върши ангажиментите.

С тези думи между бъдещето и настоящето започна гостуването в БНР-Радио София доц. Тодор Ялъмов, зам-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".

Но за да не работиш, тоест, за да стигнеш до положението да печелиш от това, което обичаш да вършиш, трябва да учиш това, което ти е приятно, а не което е модерно или родителите са те накарали, категоричен е доц. Ялъмов.

Той прогнозира, че благодарение на иновациите, автоматизацията, роботиката и технологичните новости, човек ще има повече време да се занимава с това, което определи за свой приоритет и му е интересно.

"Предприемачеството се променя. Все повече и повече наетите хора трябва да бъдат и предприемачи, не само собствениците и основателите на компаниите. И сега има фирми – например български банки и IT компании,  имат вътрешни обучения и стимули за предприемачи – допълни Ялъмов. – В много случаи, ако имаш идеи, по-лесно е да ги реализираш, ако не си автономен, а си в добра среда – компания или университет. В Стопанския факултет учат студенти от около 20 страни. И те виждат, че в България вече можеш да научиш повече отколкото в чужбина."

Младите хора трябва да остават у нас да бъдат студенти не защото тук образованието е безплатно, а защото е по-добро, изтъкна зам.-деканът на Стопанския факултет. И добави, че принципно Агенцията за инвестиции трябва да се грижи и за българските инвестиции в чужбина, не само за привличане към България.

Снимка: Тодор Ялъмов

Тази седмица Факултетът открива нова аудитория () - зала 420 „Акад. Никола Попов“ - „последното бижу в залите“.

Сградата на СтФ е била общежитие и помещенията са сравнително малки, затова всяка инвестиция и всяко подобрение прави средата на студентите и преподавателите по-красива, приятна и функционална.

"Важно е как изглежда факултетът и околното пространство. В Австрия, Германия, Нидерландия самите сгради в кампусите стават архитектурни събития – отбеляза доц. Ялъмов. – Все повече български компании се проявяват като социално отговорни. Добре е когато средата е привлекателна за студентите.
Въобще, ако градът става добро зелено, чисто, устойчиво място за живот и движение, тогава и работата, и ученето ще стават по-успешни."

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17