Бъдещето е на тези професии, които доставят такова удовлетворение на хората, че да са готови да си плащат да ги упражняват.
Казват, че академичната общност има свободата да си избере които 18 часа от денонощието си поиска за да си върши ангажиментите.
С тези думи между бъдещето и настоящето започна гостуването в БНР-Радио София доц. Тодор Ялъмов, зам-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".
Но за да не работиш, тоест, за да стигнеш до положението да печелиш от това, което обичаш да вършиш, трябва да учиш това, което ти е приятно, а не което е модерно или родителите са те накарали, категоричен е доц. Ялъмов.
Той прогнозира, че благодарение на иновациите, автоматизацията, роботиката и технологичните новости, човек ще има повече време да се занимава с това, което определи за свой приоритет и му е интересно.
"Предприемачеството се променя. Все повече и повече наетите хора трябва да бъдат и предприемачи, не само собствениците и основателите на компаниите. И сега има фирми – например български банки и IT компании, имат вътрешни обучения и стимули за предприемачи – допълни Ялъмов. – В много случаи, ако имаш идеи, по-лесно е да ги реализираш, ако не си автономен, а си в добра среда – компания или университет. В Стопанския факултет учат студенти от около 20 страни. И те виждат, че в България вече можеш да научиш повече отколкото в чужбина."
Младите хора трябва да остават у нас да бъдат студенти не защото тук образованието е безплатно, а защото е по-добро, изтъкна зам.-деканът на Стопанския факултет. И добави, че принципно Агенцията за инвестиции трябва да се грижи и за българските инвестиции в чужбина, не само за привличане към България.
Тази седмица Факултетът открива нова аудитория (▲) - зала 420 „Акад. Никола Попов“ - „последното бижу в залите“.
Сградата на СтФ е била общежитие и помещенията са сравнително малки, затова всяка инвестиция и всяко подобрение прави средата на студентите и преподавателите по-красива, приятна и функционална.
"Важно е как изглежда факултетът и околното пространство. В Австрия, Германия, Нидерландия самите сгради в кампусите стават архитектурни събития – отбеляза доц. Ялъмов. – Все повече български компании се проявяват като социално отговорни. Добре е когато средата е привлекателна за студентите.
Въобще, ако градът става добро зелено, чисто, устойчиво място за живот и движение, тогава и работата, и ученето ще стават по-успешни."
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..